Výroba boilies

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Výroba boilies

  • Toto téma obsahuje celkem 1,071 odpovědí. Do diskuze (92 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Luba a poslední změna proběhla před 1 rokem a 9 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 581. až 600. (celkem z 1,072)
  • Autor
    Zápisy
  • #263685
    steve
    Účastník

      [quote=”steve”][quote=”Luba”]Quigley:
      Já myslím že tak by to asi bylo pro začátek dobrý. V každém případě zkoušej malé množství a pokud by těsto nedrželo při sobě můžeš ještě přidat gluten nebo albumin nebo trochu víc pšeničné mouky na úkor třeba ptačáku. Chce to vyzkoušet ale myslím odhadem že to bude O.K.

      Zdravim ťa Luba,
      dneska som robil tie gule co si mi prerobil recept zase sa mi zacalirobit tie prepadliny na bokoch boilis ,priemer hadov som menil väcsi aj mensi uy so vimenil aj rolbal miska po ceste v kuch.robote zostane uplne cista neviem ,pridaval som ingrediencie aj uberal jednoducho uy fakt neviem kde robim chybu,cital som ze problem bude asi v hadovi ale ako vravim striedal som cca po milimetroch hrubku hada a vysledok stale rovnaký asi by som mal vyskusat nejaku kupovanu zmes ci je problem v mojej zmesi alebo niekde inde co povies?
      mzslis že by si mi vedel poradit?

      250g ps.krupica
      250g ryb. mucka
      150g sojova muka
      100g gluten
      100g ps klicky
      50g repka na hrubo
      50g vt.zob mlety na hrubo
      50g jatrovy prasok
      12 vajec
      aminokomplex 60ml
      20ml olej rybací

      tuto zmes si mi robil
      naozaj sa snazim inak by som ta neotravoval ale uz som z toho znechuteny

      #263686
      Luba
      Účastník

        steve:
        Když jsi dělal před nedávnem z týhle směsi koule tak byly dobrý, aspoň jsi to psal. Takže chybu bych ve směsi neviděl pokud jsi nějak zásadně nezměnil komponenty (třeba jiný výrobce) nebo tekuté složky. Myslím že jsi se příliš upnul na to že v mixéru se to namíchá dobře a nic tam nezbude. V tom to není! Těsto je třeba zpracovat do správné koexistence a třeba dodělat i v rukách. Jak se pozná že je těsto přibližně správně namíchané už jsem popisoval. Ale ještě Ti poradím jednu věc. Zkus z něj uválet hada jen tak rukou a pak ho po délce rozřízni ostrým tenkým nožem. A uvidíš jestli nemá uprostřed dutinu, nebo soustředěné hrubé komponenty ze směsi, nebo jestli se nějak “nebourá”. Pokud to bude mít “vady” je třeba upravit směs. Totéž pak zkus s hadem vytlačeným ze strojku, protože může být příčina i ve strojku (může soustřeďovat hrubší komponenty). Lepší je používat výtlačnou pistoli i když se musí trochu víc máknout, protože tam se těsto netočí a leze rovnoměrněji.
        Když to bude v pořádku tak je problém v průměru hada., takže to je až skoro poslední možnost.
        Rozhodující je těsto “akorát” (husté dělá věnečky místo koulí protože se tlakem uprostřed trhá a řídké těsto se propadá).

        Nezoufej, však na to přijdeš! Tohle se stává a stávalo každému kdo takhle začínal i mě. Chce to nabrat zkušenosti a půjde to!

        #263687
        steve
        Účastník

          Ďakujem.

          #263688
          steve
          Účastník

            zdravim ta Luba , mal si pravdu vies co mi asi robi problem, ja tie hady tlacim cez mlyncek a v mlynceku co je snek tak tenma na konci stvorcovi hriadel a ten praxdepodobne nechava stopu v hadovi a automaticky ked ho rolbal presekne tk na koncoch gulky zostavanu prepadliny v tvare to hriadela
            Diky

            #263695
            V.S.
            Účastník

              Luba : Zdar. Potrebujem spravit rozpustne bolies s dobou rozpadu tak 3-4 hodiny. Viem ze je tam vela faktorov ktore to ovplyvnuju, pre zaciatok teplota vody, zlozenie zmesi, pocet vajec a doba varu pripadne susenia a je to asi najlepsie robit metodou pokus-omyl ale aj tak sa spytam ci nemas nahodou nieco odskusane ? Alebo skus poradit kde zacat. Ja by som prve skusil ubrat trochu vajec, nahradit vodou alebo lepsie tekutou potravou a skratit dobu varu. Potom som este premyslal nad moznostou bolies nevarit len susit a testovat pocas toho susenia dobu rozpadu.

              #263696
              Luba
              Účastník

                V.S.: Nejjednodušší je opravdu boilísky nevařit a jenom je usušit a tak dostaneš vlastně kulaté pelety. Doba rozpadu je podle druhu směsi tak akorát 3-5 hodin. To mám vyskoušené a občas to i používám. Dobu rozpadu vyskouším ve vlažné vodě a pokud je krátká proleju to před chytáním lososákem nebo boosterem a případně zasypu suchou směsí a udělám druhý obal. Funguje to bez problémů jen je třeba dávat pozor aby to nenavlhlo a nezplesnivělo. Vhodnější na sušení bez vaření jsou směsky z ptačích zobů, které mají dobu rozpadu obecně kratší.
                Používám to vlastně z lenosti protože se mi nechce dělat klasické pelety a navíc se to takhle dá lépe naházet na krmné místo kobrou.

                #263700
                V.S.
                Účastník

                  Dakujem za radu. Budem skusat. Mam na to sice nachystanu skor rybynu (zmes som nerobil ja tak nevie presne co je v nej ) ale ved nieje problem tam pridat nieco hrubsie keby sa to pomaly pustalo.

                  #263704
                  Luba
                  Účastník

                    Přesně tak. Dá se i ubrat na vejcích a na oleji jak píšeš. Je to o vyzkoušení.

                    #263709
                    mpb
                    Účastník

                      [quote=”Luba”]Přesně tak. Dá se i ubrat na vejcích a na oleji jak píšeš. Je to o vyzkoušení.

                      Luba:ak nedám do boilis gluten kolko by som mal dat albuminu?

                      #263710
                      Luba
                      Účastník

                        mpb:
                        Možná tady diskuzí vzniknul pocit že gluten je něco špatného a albumin je zázrak, ale tak to není. Do každé směsi se prostě nehodí jeden nebo druhý a v některé mohou být vhodné oba. Takže Ti odpovím že maximální doporučená dávka je u glutenu 15% v suché směsi a u albuminu je to max. 10%. Při překročení dávky u obou bude koule moc tvrdá.

                        #263711
                        mpb
                        Účastník

                          Luba:len preto sa pytam lebo nemam gluten a či môžem nahradit vrybacej zmesi gluten albuminom.

                          #263712
                          Luba
                          Účastník

                            Můžeš ale aby toho albuminu nebylo víc než těch 10%.

                            #263719
                            verban
                            Účastník

                              Zdravim,

                              zaujimala by ma trvanlivost podomacku vyrobenych boilies.

                              Vraj firmy tam davaju konzervanty co u vasich receptoch nevidim.

                              #263720
                              Luba
                              Účastník

                                verban:
                                Je pravda že konzervanty nedáváme a to už proto že ovlivňují boilies a ryby je poznají. Lepší je použít konzervaci veskrze “přírodní”. Metod je víc ale k nejvíce používaným patří rychlé zmrazení, úplné vysušení a nebo zasypání solí a uzavření do neprodyšných obalů. Protože používám nejvíce zamražení a mám s ním dlouholeté zkušenosti myslím že mohu říct že trvanlivost zmražených koulí je i několik let pokud je z obalu vysátý vzduch. Ale i když jsou koule zmražené jen tak v mikrotenových sáčcích je jejich výdrž určitě přes rok.
                                Pokud koule zcela vysušíš a jsou uskladněné v dobře větraných prostorách aby nenavlhly a nezplesnivěly a občas je promícháš bude to několik měsíců.
                                Ostatní metody nepoužívám a mohl by Ti je popsat spíš někdo kdo s tím má zkušenosti.
                                Když jedu na výpravu prostě přendám koule z mrazáku do chladícího boxu kde vydrží v pohodě několik dní a u vody si pak z boxu hodím kolik potřebuju do síťky a pověsím do stínu. Pokud mi koule z výpravy zbudou zase je dám zamrazit a použiju příště na zakrmení, ale klidně se na ně dá i chytat, jen jsou vysušenější.

                                #263728
                                Jenonyrson
                                Účastník

                                  mpb . Pokud dáš albuminu 10% tak to bude hodně tvrdá koule, ( úplně zbytečně ) já nedávám víc jak 5%

                                  #263729
                                  V.S.
                                  Účastník

                                    [quote=”verban”]Zdravim,

                                    zaujimala by ma trvanlivost podomacku vyrobenych boilies.

                                    Vraj firmy tam davaju konzervanty co u vasich receptoch nevidim.
                                    Od kedy mi odysla mraznicka robim bolies aj s konzervantom. Aj kamarati ktorym robim bolies to vyzadovali tak som sa na to dal. Nemozem povedat ze by som zbadal nejaky vyrazny ubytok zaberov ked mam v bolies konzervant a ani na velkosti ryb sa to neprejavilo. Nebudem sa toho zastavat ale zo skusenosti ten konzervant nemozem ani hanit. Kazdy nech si sam vyskusa a spravi si nazor. Najvacsi rozdiel ktory som postrehol je vo vyrobe a to asi taky ze ked das do bolies v priemere tak 120ml konzervantu treba ubrat na vasickach. Zo zhruba desiatich na kilo zmesi tak na sest sedem a pridat do zmesi nieco pojive najlepsie gluten, albumin.

                                    #263730
                                    Luba
                                    Účastník

                                      Je pravda že v těch konzervantech je celkem znatelný pokrok a při výrobě boilies se používá i u renomovaných výrobců. Přesto jsem se zatím k jejich použití neodhodlal. Hlavně proto že mi zamražení stačí a vyhovuje. Když někomu vyhovuje použití konzervantů není to problém. Nehaním to, konec konců když to dobře funguje proč ne. Hlavně aby to byly dobré konzervanty co neškodí.

                                      #263731
                                      verban
                                      Účastník

                                        Je niekde navod ako spravne spojit ingrediencie ?

                                        Stale ma laka spravit si svoje boilie. Skusal som to v lete , ale boli take tvrde , ze by som s nimi rozbil aj vyklad obchodu.

                                        Neriesim teraz ci to budu ryby zrat , ale skor vyriesit to za aky cas sa vo vode rozpadnu a ze budu pustat do vody svoj obsah.

                                        Problem je , ze ingrediencii je vela a kazda ma iny charakter a svoj vplyv na vysledok vyrobku.

                                        #263732
                                        Luba
                                        Účastník

                                          verban:
                                          Takový univerzální recept jak správně udělat boilies asi neexistuje, ale pokud si projdeš tohle fórum myslím že základní přehled budeš mít. Pokud si složíš svou směs a dáš to sem určitě Ti poradíme jak to doladit. Nebo můžeš vzít některý z hotových receptů buď odtud nebo na netu se toho dá najít hafo. Boile jaké se řešily tady na fóru většinou mají dobu rozpadu min 24hod. krom těch co se nevaří. Nebál bych se že se nerozpustí a ingredience pouštějí do vody normálně. Máš pravdu že těch ingrediencí je spousta a složit je je někdy oříšek. Je to hodně zkoušení ale pěkná ryba na vlastní nástrahu Ti to vrátí.

                                          #263733
                                          V.S.
                                          Účastník

                                            Tak ako pise Luba receptov najdes celu kopu. Ja by som kazdemu kto zacina s vyrobou vlastnych bolies poradil zacat s nejakou jednoduchsou zmesou, vyskusat si o com to vlastne je a pouzit to ako odrazovy mostik dalej. Vela ludi si pri zaciatkoch vyberie prilis zlozite recepty a potom v tom tapaju, nedari sa im pretoze castokrat nemaju tusenie o tom ako sa jednotlive suroviny v zmesi chovaju. To sa da najlepsie naucit praxou preto su jednoduchsie recepty na zaciatok lepsie. Viem to aj z vlasnej skusenosti. Urcite tu uz boli spomenute recepty z http://www.kapripohoda.cz/recepty/
                                            Keby som mal teraz zacinat vybral by som si nieco ako MiK – Levný univerzální alebo MiK – Rybí mix 2.

                                          Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 581. až 600. (celkem z 1,072)
                                          • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.