Výroba boilies

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Výroba boilies

  • Toto téma obsahuje celkem 1,071 odpovědí. Do diskuze (92 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Luba a poslední změna proběhla před 1 rokem a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 661. až 680. (celkem z 1,072)
  • Autor
    Zápisy
  • #263873
    Quigley
    Účastník

      Zdravim, chci se zeptat jestli se dá krevetová nebo tuňáková moučka nahradit práškovým krevetovým nebo tuňákovým aromatem?

      #263877
      Luba
      Účastník

        Nahradit bych to asi neviděl. Jde o naprosto odlišné věci. Aromata ale použít jdou jen to prostě nebude ono. Většinou se skládají až z 50% lihu (jak které) a několika kapek esence, takže vlastně se vyrobí rozpuštěním silic a extraktů v rafinovaném lihu. Při přípravě boilies se líh odpaří a zbyde Ti jen těch několik kapek esence a zbytek bůhvíčeho co se tam přidává. Také trvanlivost aromat je omezená a po pár měsících už nejsou k ničemu.

        Z toho jasně vyplývá že pro výrobu boilies je lepší zaplatit vyšší cenu za esenci nebo esenciální olej než použít aromata kde budeš platit vlastně za skoro nic. No a pokud se týká těch mouček tak přírodní moučka nebo extrakt z ní jsou prostě nejlepší.

        #263879

        [quote=”V.S.”][quote=”Bob133″]Ahoj kolegové rybáři,potřeboval bych poradit s boilies směsi.
        Něco jsem vymýšlet ,tak se chci zeptat co na to říkáte?

        300g rybí moučky
        200g psen.klicky
        200g kukuřičná mouka extrudovana
        100g Robin teď
        100g syrovátka
        100g piv.kvasnic

        Melasa 20 ml
        Lososový olej 20 ml
        Lososový Rr olej 10 ml
        Tekutá játra 10 ml
        Esence oliheň nebo krill
        Krill liquvid 20 ml
        Co na to říkáte?

        Jednoduchy recept. Take mam rad. Niektori ludia to podla mna zbytocne komplikuju najme ked nemaju este dostatok skusenosti s vyrobou boilies a hned si hodia recept na ktory by si castokrat netrufol ani clovek co uz ma co to odsulane. Ja by som to upravil nejak takto:
        rybia mucka 300g (idealne viac druhov)
        psenicna krupica 150g
        gluten 50g (mozno ani nebude treba lebo ta srvatka je dost pojiva)
        sojova muka 200g
        vtaci zob 100g (napr. robin zob kludne aj nieco ine co spravi strukturu)
        srvatka 100g (kazein, srvatkovy protein)
        robin red koncentrat 50g
        pivovarske kvasnice 50g

        Z tekutych by som pridal trochu oleja a tej tekutej pecene, a esncie zalezi od vyrobcu ale krill aj olihen su dost prenikave tak bude stacit 6ml. Dal by som tam este nejake sladidlo alebo sol.
        To by bol taky zaklad od coho sa mozes odrazit. Mozes si tam neskor pridat nejake natravene proteiny, extrakty, betain proste vselijake fajnovosti 😉
        V.S. Diky za komentář k moji směsi.Ano moucek mam v plánu dat více druhu(lososova,tunakova a LT)
        Diky za inspiraci a zkusim tu moji směs poladit.Asi uberu robin redu a kvasnic a přidám Sluis Clo.
        Do te tekuté složky zvýšit poměr olejů a jater.Myslis ze je muzu zvýšit na jednou tolik?
        A kdybych chtel přidat treba rybí protein nebo betain,tak to se dává do suché a nebo do tekuté složky?

        #263881
        V.S.
        Účastník

          Ja davam oleju 30-40ml ale ked das viac nevadi, pecene kludne mozes raz tolko tym urcite nic nepokazis. Co sa tyka toho rybieho proteinu ak je to mucka (rozpustny rybi protein) tak do suchych (ja davam 50-80g). Betain davam vzdy do tekutych on sa tam hned rozpusti pripadne mozes boilies batainom posypat hned po uvareni.

          #263882

          To s tím posypem betainu po uvaření určitě nedělej.

          #263883

          Neosvědčilo se ti to?Radši ho mám přidat do tekuté složky?

          #263884
          V.S.
          Účastník

            Veru aj mna by zaujimalo preco by to urcite nemal robit ?

            #263886

            Ano neosvědčilo. Když ho můžeš dát v klidu do tekutý složky, tak je pak zbytečný tím ještě sypat koule. On by měl být bez aromatu, ale mě teda osobně nevoní, a ty koule co já sem tim sypal, tak měli trochu jiný aroma než ty ostatní. Z hlediska záběrů nemůžu soudit. Já tu jednu várku co sem sypal tak sem zkrmil. A jednou mi říkal známej že taky někde slyšel že se to tím může sypat, udělal to na všech kuli co na jaře navaril, a říkal že to chytalo o dost mín než vždycky. Počkáme co nám na to řekne Luba 🙂 ale mě se to nezdálo.

            #263890
            Luba
            Účastník

              Betain především pozitivně ovlivňuje trávení. Proto se začal používat i při výrobě boilie. Lepší stravitelnost je dobrá pro delší nebo masivnější vnadění, ale není to až zase takový zázrak. Dokonce jsem jednu dobu přemýšlel o tom že ho zcela vypustím. To bylo poté co jsem podle rady zasypal čerstvé boilies betainem. Naštěstí jsem to udělal jen s jedním kilem boilísu. Ty samé koule bez zasypání jezdily normálně a zasypané byly bez záběru několik dní. Nedalo mi to a udělal jsem si takový test. Nakrmil jsem si dvě místa, jedno normálním boilím a jedno asi o 30metrů vedle tím zasypaným betainem. Z toho prvního místa to jezdilo dá se říct normálně a druhé bylo hluché. Pak jsem vyměnil pruty a nahodil normální kouli do místa s betainem a betainovou kouli do krmného místa s normálním boilísem. Záběr přišel z místa s betainem téměř okamžitě, takže ryby tam byly ale betainové koule prostě nebraly a to ani z místa krmeného normálníma koulema. To jsem opakoval na víc revírech a výsledky byly víceméně stejné.
              Pak mě ještě napadlo zda není chyba v prostém předávkování betainem a ušoulel jsem pár koulí s velkou dávkou betainu přímo do tekutých složek a potvrdilo se mi že tyto koule na tom byly skoro stejně jako zasypané betainem.
              Takže jsem zjistil že optimální dávka betainu je někde mezi 10 – 15 gramy na kilo směsi. Je lepší ho dávat rozpustit do tekutých složek protože po zasypání čerstvých koulí ze rozpustí do povrchu koulí a tím je “uzavře” a změní pouštění esencí v podstatě do doby kdy se vyplaví všechen pryč a ryby o takovou kouli jeví markantně menší zájem.

              #263891

              LUBO,dekuji za odpoved i zkušenost.

              #263897
              Kloky
              Účastník

                Zdravím. Chci se zeptat, jestli jde v domácích podmínkách nějak tepelně upravit klasickou, sójovou mouku, aby byla přitažlivější, chu´tově výraznější a lépe stravitelná. Díky za odpověď. 🙂

                #263898
                Luba
                Účastník

                  Plnotučná i odtučnělá sojová mouka se před použitím dá tepelně upravit úplně jednoduše. Stačí cca 30 minut při teplotě 120 stupňů v el. troubě. To odpadá u extrudované sojovky která už tepelným zpracováním vlastně prošla. Tepelná úprava u sojového proteinového izolátu se nedoporučuje.

                  #263899
                  Kloky
                  Účastník

                    diky Luba

                    #263903
                    vetesnik
                    Účastník

                      Zdravím. Jaké máte zkušenosti s přidávánim Belachanu a Butyricu do směsi ?

                      #263904
                      Radim Houška
                      Účastník

                        [quote=”vetesnik”]Zdravím. Jaké máte zkušenosti s přidávánim Belachanu a Butyricu do směsi ?

                        Belachan určitě doporučuji, mám s ním velmi dobré zkušenosti. Dával jsem ho na dochucení 20ml/kg. Butyric jsem zatím nepoužíval.

                        #263908
                        Luba
                        Účastník

                          Belachan je celkem dobrý atraktor do masových a rybích koulí. Osobně ho používám ve formě fermentované belachanové kostky a strouhám jí do vajec. Je to poměrně slušný smrádek a ryby to určitě přiláká. Nikdy jsem neměl problém s množstvím ve směsi a zdá se že dávkování je celkem neomezené a tak je jediným měřítkem to jak moc chcete aby koule smrděly.
                          U butyricu je to jinak. Tady bych doporučil držet se dost striktně doporučeného dávkování od výrobce. Butyric používám jak přímo do boilís do tekutých složek (asi tak 20kapek/kg – podle výrobce), tak se s ním dá i dodatečně nadipovat boilies když nejsou ryby zrovna moc při chuti. Většinou to hodně pomůže a záběr přijde.
                          Takže oboje je dobré a pro koule přínosem.

                          #263911
                          tominocz
                          Účastník

                            Ahojte,
                            jaké tekuté složky (vejce, tek. potrava, los. olej, aromata,…..) a v jakém množství byste prosím doporučili do toho mixu?

                            300g rybích mouček
                            150g pš. krupice
                            100g pš. klíčků
                            100g sojové moučky
                            100g řepkové moučky
                            50g albuminu
                            100g suš. mléka
                            50g piv. kvasnic
                            20g LT94
                            20-50g betainu

                            #263913
                            Luba
                            Účastník

                              Možností je víc. Záleží na tom jaké koule bys rád měl, tím myslím ovocné, rybí nebo masovky.
                              Nejjednodužší je dát 10 – 12 vajec, 50ml aminokompexu (třeba od Nikla s libovolnou příchutí) a tak 30 – 50ml oleje. To bohatě stačí a příchť dělá ten aminokomplex.
                              Pokud bys ale chtěl něco svého tak by tam patřilo 10 – 12 vajec, olej 30 – 50ml (ideálně třeba lososový), nějaká tekutá potrava 30ml, esencionální olej (pro vyselektování malých ryb) 20 kapek (třeba černý pepř), no a třeba ještě nějaká esence taky tak 20 kapek a trocha betainu 10 – 15g rozpustit do těch tekutých složek.
                              Dávat betain do směsi jak to máš tam napsáno Ti nedoporučuji a vůbec už ne v tak velké dávce. A to LTéčko radši nahraď nějakým atraktorem třeba paprikou nebo kajenským pepřem protože v takhle malém množství tam nebude vůbec znát, nebo ho prostě dej víc na úkor ostatní rybí moučky.
                              Tohle se osvědčilo ale není to nějaký zákon, třeba to ještě ostatní kapraři poupraví nebo doplní. A taky si musíš sám vyzkoušet ten svůj nejlepší recept. Ať se daří!

                              #263917
                              tominocz
                              Účastník

                                Luba: Děkuju. Mělo by se jednat o rybí. Říkal jsem si že bych zkusil v těch tekutých složkách: losos. olej, chilli, česnek, EO černý pepř + esence krab. Ale ty dávky, to zatím teda nevím. Také záleží, od koho ty složky budou. Co trochu melasy?

                                #263918
                                Luba
                                Účastník

                                  Melasa nemůže škodit pokud nebudeš koule dlouho (nebo nevhodně) skladovat. Já radši používám NHDC nebo Talin protože nejsou náchylné k zaplísnění. Ten česnek by tam ani být nemusel. Dost smrádku udělají ty kvasnice a česnek láká bílou rybu. No a ještě bych přidal nějakou tekutou potravu, třeba zrovna to chilli. Ale možná že je zrovna tohle v těch Tvých složkách myšleno.
                                  K těm dávkám se asi dostaneš nejlépe podle doporučení výrobců ale zhruba to odpovídá dávkám v mé předešlé odpovědi.

                                Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 661. až 680. (celkem z 1,072)
                                • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.