Výroba boilies

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Výroba boilies

• Toto téma obsahuje celkem 1,071 odpovědí. Do diskuze (92 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Luba a poslední změna proběhla před 5 měsíci a 2 týdny.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 101. až 120. (celkem z 1,072)
  • Autor
    Zápisy
    jojcko
    Účastník

aky ma vyznam lososovy olej v zmesi…dava sa takmer do kazdej zmesi a kupil som ho teraz, tak ze ked ho date do zmesi v com tej zmesi pomoze?

Fit
    Správce

V podstatě se to dá shrnout takto:

Oleje jsou další důležitou součástí boilies, musí se však dávkovat se vší opatrností, jsou také atraktorem a skvělým zdrojem energie, obsahují antioxidanty proti žluknutí. Jako atraktor se hodí do boilie mixů, method mixů, feeder směsí, krmítkových směsí apod.

Dávkování: u všech typů 20ml/1kg, max. však 30ml/1kg

Záleží také na různých druzích a výrobcích (není určitě olej jako olej), některé se hodí i do chladné vody. Olej se dobře uvolňuje z nástrahy ven, čím je teplejší voda, tím lépe. Pro ryby je to lákavé. Nicméně nějaké konkrétní zkušenosti moc nemám, protože spoléhám na kupované boilies. Do každé směsi bych ale osobně těch 20 ml oleje dal (ať už lososového nebo klidně i třeba slunečnicového). Dříve jsem to tak dělal s tím slunečnicovým a bylo to v pohodě 😉 .

Ale jak říkám, zase tolik se o toto nezajímám, tak já myslím, že ti ostatní dají možná lepší rady 😉 . Jo a možná taky jestli se nepletu, tak ten olej trochu pomůže i v pojivosti těsta a dodá i trochu lesku 🙂 .

Fit to píše dobře ale osbně si myslím že je lepší dát polovinu dávky oleje do vajec a polovinou si prolít po vychladnutí uvařené boilies. Musiš totiž počítat že při vaření se ti vždy z toho co jsi do boilies přidal něco ztratí. Takhle když ho naleješ už na hotové boilies budeš ho tam mít více.

a ten lososovy olej dodava boiliesu okrem aromy aj cosi ine, co ryby oblubuju, ci aky to ma vyznam okrem aromy, kedze dost rybarov to dava do svojich zmesi

Slouží jako atraktor i jako zdroj energie. Proto se v oblibě používá do směsí.

Luba
    Účastník

Oleje se používají hlavně jako takové „nosiče“ aromat. Olej se ve vodě uvolňuje a vynáší aroma do vodního sloupce. Také zabezpečí že se boilies hned „nerozmočí“, zvláčňuje těsto při výrobě a odstraňuje lepivost. Množství není třeba se bát (např. Nikl doporučuje až 40ml do kila směsi). Na chladnější období doporučuji olej „zazimovaný“ nebo Robin oil aktiv, které se ve studené vodě snadněji uvolňují. Na hotové boilies bych asi olej už moc nepoužíval, spíš je tu prostor pro aminokomplex, dipy a různé boostry. Ovšem pokud jsou koule hodně suché lze je i nechat nasát olejem. Rybí oleje jsou do vody přirozenější, ale jde jistě použít i rostlinné pokud možno v jedlé kvalitě. Rybí olej je pro ryby potravním signálem (uvolňuje se při rozkladu např. uhynulých ryb a pod.). Možná mě ostatní ještě doplní pokud jsem na něco zapoměl, ale obecně je olej v boilís dost ku prospěchu.

mybo
    Účastník

Ahojte. Co hovorite na tento recept :
    Redfish mucka 150g
    LT94 mucka 100g
    Halibut mucka 200g
    Olihen mucka 100g
    Prosecto insect 100g
    gluten 50g
    Robin red 100g
    Psenicne klicky 50g
    kasein 100g
    betain 50g

Olihen extrakt 10g
    Halibut olej 30ml
    AK olihen 50ml
    Chcel by som to na jul (cervenec). Aky mate na to nazor, co by ste tam doplnili, pripadne zmenili?

Luba
    Účastník

Mě se to docela líbí. Spousta rybích mouček, klíčky a ptačák na pročechrání směsi, dobrý… Toho glutenu bych dal klidně víc třeba i na úkor LTéčka (poslední dobou nebývá moc kvalitní), zdá se mi že směs bude málo „lepivá“ a bude se rozpadat.
    Kasein má sice spoustu proteinů, ale je dost kyselý a ve vodě prakticky nerozpustný, navíc vodou bobtná a boilies dost vytvrzuje. Osobně ho nemám rád, ale proti gustu….. Robin redem nešetříš a to je dobře. Betain je výborný. Asi bych ještě drobátko přidal tekuté složky, třeba nějaká tekutá potrava by bodla :mrgreen: .

Co dodat?
    Asi to nebude úplně nejlevnější ale chytat to jistě bude. Mám receptík na směs trochu podobný a celkem je úspěšný. Doufám že dáš vědět jak to chytalo a předvedeš nějakého „trofejáčka“ 🙄

basnak
    Účastník

mybo: zdravíčko
    dívu se na ten tvůj recept a navrhoval bych menší změny. Je jasné že kapři milují olihně v jakémkoliv stavu, ale zdá se mi to přeolihňované. Máš tam olih.moučku a ještě extrakt a AK. Klidně bych tu moučku vynechal a nechal ten extrakt v tom max. dávkování. Ještě ušetříš.
    Halibut moučku bych taky zmenšil na těch 1OOg – je to moučka se silným aroma a vysokým podílem oleje, takže není nutné s ní přehánět. Doporučil bych doplnit o krevní moučku (má dobrý aminokyselinový signál) je celoročně použitelná.
    Přidáním mletého konopí taky nic nezkazíš, zvýšíš tím trávení a podpoříš chuť.
    Gluten bych zvýšil klidně na 100g, lépe bude pojit. Ještě můžeš přidat nějakou tek. potravu např. rybí protein
    Jinak v pohodě.

cttimata
    Účastník

Napis na aku vodu to chces pouzit, ci na kratku vychadzku alebo dlhsi lov, ci tam budes potom opätovne chodit, ci chces chytat vacsie ryby alebo mensie a potom ti napisem, co by som ja inak urobil. Takto postaveny recept ako mas, by som s trochou zmeny pouzil do studenej vody a nie na leto.

mybo
    Účastník

luba, basnak:
    ok dakujem za rady. takze toho glutenu teda pridam na 100g.
    Luba ty si pisal ze to bude malo lepive, tak co by som mal pouzit ako pojivo?? ja som sa docital ze prave gluten by mal lepit,hm??
    Basnak mas nejaky oblubeny protein??

mybo
    Účastník

cttimata chcem to pouzit na velku vodnu nadrz, na jednorazovu rybacku cca 15dni, na velke ryby.
    vravis na studenu vodu?? ale prave ten halibut by mal byt predurceny na teplu. ale necham si poradit 😉

Fit
    Správce

mybo: Však oni pánové podle mě mysleli právě to, abys přidal více toho glutenu, protože ten zlepší pojivost výrazně, myslíš si to dobře 😉 . Jinak já teda svoje boilies dělám minimálně, ale shoduji se a dal bych a na rady od Luba i od basnaka.

basnak
    Účastník

[quote=“mybo“]Basnak mas nejaky oblubeny protein??
    Mám oblíbené přísady co používám do boilie. Minulý rok jsem si sestavil boilie s pracovním názvem Krvavá vanilka, která je defakto postavena na mléčných a sojových proteinech. No a nesmím zapomenout na moji nejvíce oblíbenou složku, která mi nechybí v žádném boilie a tou je tekutý Rybí protein. Má sladkoslanou chuť takže je použitelný i do boilie na sladké bázi.

cttimata
    Účastník

Preto som pisal, ze s upravami, jasne halibut je skor na leto. 50g betainu je zbytocne vela, staci aj 10g. Potom zbytocne tam davas tolko rozpustnych mucok, bude sa ti gula dost rychlo rozpadat potom a to asi nechces, aspon ja by som bral, nech vydrzi aspon 24h, pokial by som isiel na velku rybu. Mas tam dost malo vtacaku, takze ja by som tam dal min. 200g na ten pomer rybich mucok a tie mucky by som zmenil. Gluten je pojivo, ale netreba to prehanat, tak tych 50g vidim v pohode. Co sa tyka mliecnych proteinov, tak na leto tych 150g v zmesy kludne staci. Robin Redu 100g zbytocne vela, je to atraktor, kludne do rybaciny len 50g, keby chcem robit atraktivne boilies, tak dam 100, v tvojom pripade radsej menej a ryby by som prilakal nejakymi peletami skorej. Ja by som dal takyto recept:
    Halibut – 100g
    Sledova mucka – 100g
    Olihnova mucka – 100g
    LT 94 – 100g
    Red fish – 50g
    Sluis Clo – 200g
    Prosecto – 50g
    Gluten – 50g
    Klicky – 50g
    Albumin – 50g
    Vitalact – 100g
    Robin red – 50g

AK Olihen – 50ml / ja by som dal tekutu potravu nejaku a radsej potom aromu 8ml
    10g – betain
    20ml rybi olej / ked pouzijes Ak, tam by olej uz mal byt, tak bud uz nemusis dat, alebo malo

mybo
    Účastník

cttimata: takze ty by si dal miesto AK radsej tekutu potravu a aromu?, A kolko tej tekutej potravy?? Inak vies mi poradit daku k tej arome olihen?? a napr. ten olihen extrakt by si tam uz nedaval??

cttimata
    Účastník

To je jedno, tu mozes kombinovat kolko chces, ja by som dal aromu olihen 8ml a potom by som dal 30ml nejakej tekutej potravy z morskych zivocichov, marine amino alebo nieco podobne. Keby chcem zvysit atraktivitu, tak pridam esencak black pepper. Vsetko zalezi od vody. Ja som nachytal ryby aj tak, ze som nemal ziadnu aromu, len zmes a tekutu potravu.

mybo
    Účastník

cttimata: esencaku by si doporucil kolko dakych 10 kvapiek??
    A keby som chcel ten recept pouzit na jar tak co by si tam zmenil?

cttimata
    Účastník

esencaku asi 10 kvapiek. Na jar by som urobil hrubsiu strukturu zmesy, aby sa skorej rozpadalo boilies, dal by som viacej mliecnych proteinov, menej rybacich mucok.

Luba
    Účastník

cttimata: Pěkně jsi mu tu směsku předělal 😆 Je vidět že už jsi něco našoulal, ale ponech mu trochu prostoru…. Bez zkoušení vlastních nápadů by jsme nikdo nedosáhli úspěchu. Je dobré něco o tom vědět, ale třeba má zrovna ten „pravý“ recept. Nikdy nevíš…

mybo: Jasně že jsme mysleli ten gluten na lepší pojivost směsi… Toho přeolihňování jsem si nevšiml, ale basnak ano. Mimochodem přečetl jsem asi všechny jeho příspěvky a musím říct, že ač je mlád nikdy nekecá jen tak do větru!
    Ber všechny rady s rezervou a jdi si vlastní cestou. Sám zjistíš co bude klukům šupinatým vyhovovat nejvíc a co se ti bude dobře dělat. Tím samozřejmě nechci říct že se nemůžeš zeptat na radu, informace se těžko shání…

Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 101. až 120. (celkem z 1,072)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.