Výroba boilies

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Výroba boilies

  • Toto téma obsahuje celkem 1,071 odpovědí. Do diskuze (92 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Luba a poslední změna proběhla před 1 rokem a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 141. až 160. (celkem z 1,072)
  • Autor
    Zápisy
  • #256696
    dasty carp
    Účastník

      Luba-Ahoj,,četl jsem tvůj recept,,Ted bych se optal na tekuté složky,,proč tam máš 50ml aminocoplexu???To mi příjde zbytečné,,pokud teda myslí AC co prodávají výrobci???

      #256697
      Luba
      Účastník

        Ahoj Dasty.
        Sám osobně používám aminokomplexy od Nikla, kde je doporučená dávka 4 – 6 ml na jedno vejce, čiže asi “bajoko” 50ml na 1kg směsi, nebo komplexy od Visionbaits kde je doporučená dávka 5 – 7ml na vejce. Z toho dám cca 35ml do těsta a zbytkem pak napustím hotové uvařené boilies druhý den po částečném zaschnutí povrchu před zamrazením. Je možné že jiné firmy mají jiné dávkování, ale pro tyto je doporučené dávkování opravdu dobře ověřeno, to mi věř.
        Vloni jsem testoval i několik vlastních pokusů o vytvoření aminokomplexů a dipů speciálně mátových příchutí blížících se známému Mojitu a i tady byla nejlepší dávka kolem 50ml na 1kg směsi. Teda doufám že to nebyla jen náhoda 😉 😉 😉

        #256698
        basnak
        Účastník

          Luba: Zdravím tě. Dasty to myslel asi tak, že proč v receptu uvádíš AK, když už tam máš jiné tekuté složky jako je esence, tekutá potrava, olej ….atd. Protože to už by mělo být obsažené v aminokoplexu, kromě oleje jak udávají někteří výrobci.
          Já sem to pochopil aspoň takto, že buď jenom samotné Ak na kilo, nebo člověk si může sestavit tekutou složku sám.

          #256699
          dasty carp
          Účastník

            Luba–Já to myslel tak ja psal Basnak,,naco tam cpát AK,,když si tam dáváš tekuté složky sám,,zbytečně se ti to prodražuje,,a myslím si že výsledek bude stejné,,jelikož do AK se dává skoro to samé,,tak proč tu dávku dvojit??Pokud dvojit zvyš si dávkování svých tekutých složek,,Myslel jsem to tak že to dle mého nemá cenu,,když si tam dáváš své tek.složky,,nebo nedávat tek.složky a dávat tam jen AK,,tak jsem to myslel 😉 😉 😉 😉 At se daří

            #256708
            Luba
            Účastník

              Ahoj kluci. Takže asi takhle:
              Do aminokomplexů se nedávají složky které by spolu reagovaly. Proto neobsahuje oleje, sladidla a některé jiné složky které ale v hotovém boilí jsou ku prospěchu a chci je tam mít. Např. lihové esence, melasu, přírodní složky a tak pod. Jistě jde dát do směsi jen aminokomplex, oil komplex, vejce a sladidlo a je to. Možná jsem to napsal hodně povrchně, ale každý si svoje recepty chrání, tak se jistě nebudete zlobit. Uznávám že jsem doporučením určitých tekutých složek mohl všechny zmást, což jsem si neuvědomil, ale nejdůležitější je věta že výběr příchutí, esencí a ostatních atraktorů je čistě na vás!

              #256714
              dasty carp
              Účastník

                To ano já dříve když jsem si koule dělal sám jsem také používal AK a nic jiného,,ale časem jsem nějak přestal těm AK důvěřovat a hlavně jsem byl nevrlí co v tom je 😆 😆 Proto mi to přišlo u tvého receptu-tek.složek zbytečné,,ale je to samozřejmě tvá věc,,to je jasné,,..Osobně si tekuté složky mixuji také sám,,Co si udělám to mám a vím co tam mám a mohu si s tím hejbat-myslím dávkování atd…Ale samozřejmě pokud kdo tomu moc nehoví je pro něj snažší AK,,otom ani potom,, 😆 😉 😉 😉 😉

                #256723
                Luba
                Účastník

                  Dasty:
                  Tak to si rozumíme. Jen bych ještě dodoal k aminokomplexům že obsahují kvalitní aminokyseliny a CSL tekutiny ke kterým se normálně nedostaneš, protože výrobci je prostě jednotlivě nedistribují. Je to pro ně výhodnější prodat namíchané. Kvalita u Visionbaits je neodiskutovatelná, mnohokrát ověřená a proto je používám. Je jasné že lze narazit i na výrobky ošulené a nějaké kopie kde kvalita není celkem žádná. Jsou prostě firmy dobré a horší…

                  Svoje aminokomplexy jsem si začal tvořit sám ze stejných důvodů jako ty a taky proto, že jsem chtěl něco “jiného” než všichni nabízí.

                  #256724
                  dasty carp
                  Účastník

                    Luba–Ano,,pokud má člověk něco odzkoušené a funguje mu to není co řešit,..Já si rád hraju s tek.složkami,, 😉 😉 😉
                    Jelikož chytám pro SBS tak jejich tekuté potravy jsou dobré a mám je rád,,když jsem pro ně nechytal používal jsem hlavně játra..klasika,,ty používám stále,,je to pro mě nej 😉 😉
                    Když jsem dříve používal AK,,tak to šlo,,ale do doby než jsem začal chytat menší ryby a často,,trvalo delší dobu než jsem se prochytal k větší rybě,,to mě štvalo,,proto jsem si řekl že si to začnu dělat sám a zkoušet,,Proto se mi hlavně u SBS líbí to že nemají žádné AK,,což je pro mě super 😉 😉 😉 😉 Sice příklad,,dnes je strašně moocc lidí co si koule nechce mýchat,už jen z časového důvodu,neznalosti,atd..proto když už se vrhnou touto cestou tak AK je pro ně super.. 😉

                    #256810
                    basnak
                    Účastník

                      Luba: Ahoj, k té “CSL tekutině” myslíš normálně prodejný CSL (Corn Steep Liquoer) destilát z kukuřice bohatý na cukry a aminokyseliny?
                      Jinak abych se přidal k té vaší diskuzi, tak tekuté složky si vyrábím sám, spíše jde jenom o tekuté potravy. Většina takto přírodních tekutých potrav mě dopomohla k zajímavým rybám i v období letargie. 😎

                      #256811
                      Luba
                      Účastník

                        Corn Steep Liquoer.
                        No ten se dá sehnat snadno ale záleží spíš na tom od koho aby byl prvotřídní. O tomto výrobku se vedou široké debaty mezi kapraři, protože má velmi dobře definovaný obsah volných aminokyselin, spojený s vysokým obsahem cukrů. Jeho hořkosladké aroma spojené téměř až s alkoholickým odérem piva je jistě pro kapry velkým lákadlem. Je to v podstatě výluh z kukuřice, tmavé barvy a poměrně hustý. Takže špice, ale jsou i jiné složky získávané nejen z kukuřičných zrn a ne jen “mokrou cestou”.
                        Označme je zaběhlým “ostatní CSL komponenty” (tady bych se nerad moc rozepisoval). Zpravidla se hovoří o originálních “CSL komponentech”, ale složení si všichni tvrdě chrání… Dokonce jsem nějakou dobu uvažoval, zda úspěšnost CSL není dána nějakým specifickým prvkem, který je tam přidán v poměrně přesném množství, jak to ale zjistit?

                        Basnak: Nedávno ses tady zmínil že používáš rozpustný rybí protein, tak bych se zeptal zda suchý či tekutý a popř. mi doporučil od jaké firmy, protože mi vypadl dodavatel.

                        Taky vám všichni říkaj že se v tom moc “šťouráme” a ať berem hotovky a máme klid? Akorát když pak na normálním revíru vedle jejich dvoukiláků lupneš dvanáctku nevěří svým očím že tam něco takovýho je 😆

                        #256813
                        marko01
                        Účastník

                          [quote=”Luba”]Corn Steep Liquoer.
                          No ten se dá sehnat snadno ale záleží spíš na tom od koho aby byl prvotřídní. O tomto výrobku se vedou široké debaty mezi kapraři, protože má velmi dobře definovaný obsah volných aminokyselin, spojený s vysokým obsahem cukrů. Jeho hořkosladké aroma spojené téměř až s alkoholickým odérem piva je jistě pro kapry velkým lákadlem. Je to v podstatě výluh z kukuřice, tmavé barvy a poměrně hustý. Takže špice, ale jsou i jiné složky získávané nejen z kukuřičných zrn a ne jen “mokrou cestou”.
                          Označme je zaběhlým “ostatní CSL komponenty” (tady bych se nerad moc rozepisoval). Zpravidla se hovoří o originálních “CSL komponentech”, ale složení si všichni tvrdě chrání… Dokonce jsem nějakou dobu uvažoval, zda úspěšnost CSL není dána nějakým specifickým prvkem, který je tam přidán v poměrně přesném množství, jak to ale zjistit?

                          Basnak: Nedávno ses tady zmínil že používáš rozpustný rybí protein, tak bych se zeptal zda suchý či tekutý a popř. mi doporučil od jaké firmy, protože mi vypadl dodavatel.

                          Taky vám všichni říkaj že se v tom moc “šťouráme” a ať berem hotovky a máme klid? Akorát když pak na normálním revíru vedle jejich dvoukiláků lupneš dvanáctku nevěří svým očím že tam něco takovýho je 😆
                          Tak a teraz si trafil klinec po hlavicke… 🙂

                          #256814
                          basnak
                          Účastník

                            Luba: Je to asi tak rok a něco, (nevím přesně) kdy po mě chtěl jeden pan. ing po e-mailu, jak přesně vyrábím tu fermentovanou kukuřici (kluci semnou ani chytat nechtěli jak jim to smrdělo). Odpověděl jsem mu ze zkušeností, ve kterých jsem chytal kapříky i když ostatní spíše byli mrzutí bez záběru. Něco si z toho vzal, na něco jsem zase přišel já. I tak mi to nedalo a začal jsem zkoušet vyrábět věhlasné “CSL”, ale spíše jsem ho začal aplikovat do boilie než do krmítkových směsí. Je jasné že se mi nikdy nepodaří vyrobit stejná surovina jak se prodává v obchodě a na internetu. Ale i tak, jsem si odzkoušel to, že ostatní kolem mě byli bez záběru a já nějaké ty záběry od kapříků od 50-55cm měl. Což bylo pro ně strašně frustrující, pač oni by je brali s přehledem. Minulý rok na začátku sezony jsem psal (v rubrice “tohtoročné ryby”), o jarní chytačce. Byl jsem vyzván jedním kamarádem (domácím na té vodě), že mě přechytá v počtu kapříků na feedru. Samozřejmě jsem nemohl nic nechat náhodě a tekutou potravu z kukuřice jsem si musel udělat. V počtě 1:12 jsem odcházel hladový dom – z toho jsem mu ještě půjčil směs, ať si chytne kapříka. Do 2min. ho měl v podběráku a uznal, že tentokrát nemohl vyhrát.

                            Za prvostvořitele v ČR, nebo spíše za první distributory se považuje fy SBS baits http://www.sbsbaits.cz/sbs-baits-tekuta-potrava-corn-steep-liquoer-csl-1l-346

                            K tomu rybímu preteinu: Když jsem začínal si mýchat své tekuté složky tak jsem bral R.Protein od JT. Pak podle dostupnosti a spíše podle financí jsem začal brát R.P. od JPS-baits. No a teď momentálně si to kupuji od fy. Vasr.cz
                            Ale nelze říct od jaké firmy mi to nejlépe šlape, nebo šlapalo. Vždy a pokaždé, mi to fungovalo. Takže teď momentálně na tuhle sezonu používám tekutý rybí protein od Vasru. Záleží jen na tobě co je pro tebe cenově přijatelnější.

                            #256818
                            Luba
                            Účastník

                              Basnak: Díky za info, myslím že ten vasr bude bohatě stačit, Jarda se mi zdá vždy zbytečně drahý… 🙄
                              To jsem netušil, že si CSLko fermentuješ sám, věřím že to musí být dobrej odérek! Ale zase na druhou stranu tam máš všechno co se třeba ve velkovýrobě oddestiluje. Musím se nad tím zamyslet a je to dobrej nápad. Možná bych si tím hodně ujednodušil. Musím trochu zapátrat, někde jsem měl článek s návodem k fermentaci tuším od Jirky Pacovského…

                              #256884
                              basnak
                              Účastník

                                Luba: Není zač. 😉
                                V mém případě bych to zrovna nenazýval CSL, když už, tak jedině v uvozovkách. Fermentace, neboli kvašení je u nás na moravě běžná věc. Sice je to smrad a z ruky to jde těžko dostat, ale kapříci to mají rádi. 🙂

                                #256889
                                zadar
                                Účastník

                                  Viděli jste někdy takovou tu šťávu co zbývá když se odebírá siláž z kukuřice, to je síla, možná by to taky bylo k něčemu dobrý.

                                  #256901
                                  Luba
                                  Účastník

                                    Zadar: Zdravím Tě chlape! Hele to už se zkoušelo s tou siláží… :mrgreen: Nefunguje to, protože je tam moc “zelenidla”, ale úžasně to drželo na onom “pokusníkovi”, kterej mi s tím dokonale znemožnil použití auta cca na dva měsíce, neb se mu to po výmolu teplem odšpuntovalo.

                                    #256904
                                    zadar
                                    Účastník

                                      Tak alespoň nemusím jít slepou uličkou, ještě že tu jsou zkušení výzkumníci.

                                      #256906

                                      [quote=”zadar”]Viděli jste někdy takovou tu šťávu co zbývá když se odebírá siláž z kukuřice, to je síla, možná by to taky bylo k něčemu dobrý.
                                      ,mám za to,že jsem někde četl,že i v zdařilé siláži se najde stopové množství kyseliny máselné – a to je velice nejedlá věc nejen pro ryby 😳 👿

                                      #256907
                                      Luba
                                      Účastník

                                        No obecně vznikne anaerobní prostředí působením mléčného kvašení, čímž se zabrání hnilobným procesům. Pokud je siláž degradována přístupem vzduchu a jinými aerobními vlivy vzniká kyselina máselná, octová, nebo mravenčí což se projeví nejen smradem, ale i poklesem pH pod 4, takže se to dá celkem snadno rozeznat.
                                        Mimochodem když teda použiju N-Butyric Acid nebo Formid acid do koulí tak dávám rybám “hodně nejedlou věc”?

                                        #256978
                                        basnak
                                        Účastník

                                          Co si budem nalhávat. N-Butric a Formid se normálně prodávají v rybářské branži, kdo tyhle atraktory vyzkoušel určitě uzná jejich kvalitu v hluchých období. Já jsem měl možnost vyzkoušet pop-up od Vision baits “kapří bombónky” s příchutí Ananas – N-Butric a co do počtu záběrů je to rozdíl (i v chladné vodě pod 8°C). Co do velikosti ryb je to už horší. Chytá to vše.
                                          K té kyselině máselné neboli Butyric acid, souhlasím s Lubou. Každý kdo chce si tohle najde na Wikipedii. Ale jiné zamyšlení, je určitě obsažena v našem těle a to jak v potu tak i ve zvratcích. Vše co je pro nás lidi pachem odpuzující, neznamená, že pro zvířata to není přitažlivé. (např. pes který se vyválá v hovnech nebo ve zvratcích a rozkládající se rybě) a nemusím více rozvádět že to některý sežere. Podobné je to i v podvodním světě. 🙂 😉

                                        Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 141. až 160. (celkem z 1,072)
                                        • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.