Výroba boilies

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Výroba boilies

• Toto téma obsahuje celkem 1,071 odpovědí. Do diskuze (92 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Luba a poslední změna proběhla před 7 měsíci a 1 týdnem.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 301. až 320. (celkem z 1,072)
  • Autor
    Zápisy
    Fit
    Správce

V.S.: Tak to Ti věřím a živě si to dovedu představit 😆 .

V.S.
      Účastník

Ten nahnity krab je este nic oproti tomu co som sulal doma minule.
        http://www.nikl.cz/p2060-esence-dead-body.php
        keby sa mi toto rozpusti v mrazaku u matky v bytovke rovno sa moze odstahovat cely vchod :mrgreen:

Fit
        Správce

No to jo, jednou jsem k tomu čuchal na prodejně a je to děsnej pach 😆 .

V.S.
          Účastník

A to este v zalkadnej zmesi doho boiliesu bolo 100g krvnej mucky krora tiez krasne vonia 😀 .
            Inak som to miesal pol na pol s jednou skadko-korenistou esenciou a chytalo to fakt dobre. Skoda ze som nemal viac casu na otestovanie. Hadam sa k tomu dostanem toho roku.

ahojte, viete mi povedat nieco blizsie o csl mucke???
            je to dobra vec do boilies mixu a v akom pomere?? Lebo nejak som o tom nic nenasiel nikde…

Diky

Fit
            Správce

jojo: Tady máš třeba nějaké info, cituji:

Someone wrote:

CSL mouka je složena z atraktivních a dobře stravitelných tepelně upravovaných kukuřičných výtažků, které jsou napuštěny enzymaticky přetrávenými tekutými potravami, ale převážně obsahuje Corn Steep Liquor. CSL liquid považujeme za jednu z nejúčinnějších tekutých potrav posledního desetiletí. Dávkování: 5–20%

Luba
              Účastník

Ještě Fita doplním o jednu citaci:
                Jde o jemně mleté kukuřičné výpalky, vznikající po usušení vykvašených kukuřičných zrn, použitých při výrobě lihu z kukuřice.
                Nesprávně je tento produkt mnohými prodejci nazýván jako „CSL mouka“, přičemž CSL je tekutá složka vznikající při výrobě lihu z kukuřice, takže v podstatě z „CSL mouky“ je už CSL (Corn Steep Liquor) vytěžený!
                Je to objemová přísada do boilies a těst. Doporučuje se přidávat až do 30 %, ne více! Běžné je cca 20 %.

chlapci dakujem a davate to niekto do zmesi? a neni ta csl mucka zbytocna ked do tekutych zloziek davam CSL?
                Resp. co by ste mi namiesto tej csl mucky poradili do suchej zmesi teda ak tam nieco treba dat??
                Moja zmes cca pozostava – Mleta repka, kukuricna muka, sojova muka, susene mlieko, rybacia mucka 64%, arasidova mucka, psenicne klicky, krupica…
                Ja som rozmyslal doplnit to este o nejaku mucku (rybacia, csl, krevni), ale necham si poradit
                Diky

V.S.
                Účastník

Tazko ti niekto bude radit ked si nenapisal v akom pomere mas tie jednotlive zlozky v zmesi. Aj napriek tomu by sa dala ta zmes urcite vylepsit napr. namiesto toho suseneho mlieka kazein, namiesto klasickej rybej mucky nejaku treidenu napr. bielu alebo este lepsie LT97, pridat nejake extrakty a atraktory. Vsetko zalezi len na tom kolko znesie tvoja penazenka. Samozrejme chytat to bude urcite aj tak ako to mas ved ked sa da chytat na zmes 50/50 tak urcite aj na tvoju.

Luba
                  Účastník

Jak píše kolega na konkrétní radu je třeba znát poměry složek ve směsi, ale jen tak „nástřelem“ složky ve směsi jsou trochu „fádní“ a chybí něco opravdu atraktivního. Tak například pivovarské kvasnice směs osvěží, možná trochu Robin Redu. Rybí moučky jsou lepší jednodruhové (huňáčková, tuňáková, bílá) a nebo předtrávené (např EZT97 která je už na úrovni extraktů).
                    Trochu mi tam nesedí arašídová moučka. Za prvé hodně vybočuje a s moučkami z ořechů je obecně potíž v čerstvosti. Žluknou už od umletí a pokud leží dýl než dejme tomu 14 dní (vlastně všechny pytlíky na prodejnách) už jsou ve směsi spíš k mínusu a nedal bych to ani do ořechového boilí. Lepší je koupit ořechy nebo mandle, trochu opražit, namlet a hned použít. To se týká např. třeba i konopné moučky.
                    Samozřejmě záleží i na tekutých složkách které použiješ, protože je dobré směs tomu přizpůsobit.
                    Nápadů a návodů je jistě spousta a dobře vyladěná a natuněná směs je základem úspěchu. Všechno záleží na tom kolik chceš investovat a to nejen financí, ale např. třeba i práce.
                    Ať se daří!

chlapci dakujem, priznam sa som uplny amater a zacinam sa tomu venovat prvy rok..a na moju suchu zmes vyssie spomenutu v akom pomere a gramoch by ste mi poradili .. jedno cesto miesim z 10 vajec…vopred dakujem za kazdu radu

Fit
                    Správce

jojo: Nevím, jestli jsi četl celé toto téma od začátku… Pokud ale začínáš, tak tady je odkaz na opravdu velkou spoustu osvědčených receptů, které fungují: http://kapripohoda.cz/recepty/vsechny.html

Pro začátek bych začal tady tím a postupem času třeba můžeš víc experimentovat a zkoušet nové věci, upravovat recepty atd 😉 .

basnak
                      Účastník

jojo: Ještě než ti tady začal kdokoliv radit hodil jsem si CSL moučku do googlu. To, že jsi o tom nikde nic nenašel je zavádějící. Někdy opravdu stačí umět číst. Nezačni plácat koule hlava nehlava. Přijde mi to jak pejsek a kočička když vařili. Pokud už budeš mít načtené nějaké recepty tak začni teprve mírnou úpravou některých komponent. Vůbec nejlepší je začít se směsí 50/50 a tam se můžeš vydovádět až až.
                        Výroba boilie není hodinovou záležitostí začátečníka, je to holt běh na dlouhou trať, ba maraton nikdy nekončící. Výrobce je sám tester, který začátkem zažívá samé neúspěchy. Postupem času a zkušenostmi se to obrací v radost, kterou může zažít opravdu jenom ten výrobce. Nikdo jiný kdo si koupí už boilie nebo směs nezažije to co ty.

Jinak k tématu nic nemám, bylo toho řečeno dost. A asi by bylo nejlepší dojít se směsí, kterou navrhneš sám, ale aby to mělo aspoň hlavu a patu. Nikdo ti nic sám skládat nebude.
                        Hodně štěstí. 😉

zadar
                        Účastník

Já bych jenom k těm arašídům, boiles s arašídy skvěle chytá. S tím žluknutím, no asi to žlukne, ale je to na závadu? vždyť se do boiles docela dlouho přidává kyselina máselná, což je v podstatě produkt žluknutí, ta prodávaná je sice vyráběná uměle, ale vzorec má stejný.Byl bych rád, kdyby jste mi to vyvrátili, ale moje zkušenost je taková, že boiles s arašídy mám nadělané hodně dlouho, loni jsem dokonce chytal na zbytky z předloňska a kaprům to normálně, dlouhodobě chutnalo. Nejsou to od vás jenom nějaké vyčtené věci, které jste nezkoušeli?

Luba
                          Účastník

Zadar: Pokud už máš aršídovou moučku zapracovanou do boilí asi žluknutí značně omezíš ne? Možná snad k němu dochází na povrchu koulí a na mraženkách asi vůbec ne. Některé ostatní složky (tekuté) obsažené v boilí také účinně zamezí štěpení tuků. Nevím co Tě vede k doměnce že vzniká kyselina máselná, ale budiž, nehodlám tu zavádět odborné diskuze. Spíš bych se bál rozkladných bakterií…
                            Jedno je ale jisté, pokud si např. budeš kupovat ořechové boilís sáhneš radši po zatuchle smrdutém, nebo po tom co bude krásně vonět oříšky? Já vím, ryba to vidí poněkud jinak, ale mě se ekluje sázet do vody s prominutím šunt a plíseň a to nejen kůli rybám. Před nějakou dobou bylo dokonce ořechové boilies ve Francii naprosto zakázané pro ohrožování kvality vody.
                            Ale to jsem drobet odbočil. Pokud Ti to chytá a používáš to v rozumném množství (což jsem si u Tebe naprosto jist) je to dobré.
                            Zkus si otestovat rozdíl mezi voňavým a zatuchlým boilis a asi zjistíš, že bude poměrně velký rozdíl ve velikosti chycených ryb. Mohu Tě ubezpečit že to není vyčtené.

zadar
                            Účastník

Ale to moje boiles není zatuchlé ani plesnivé, já si prostě vyrobím boiles a většinou ho tak do měsíce spotřebuji, mám ho pořádně vysušené a nemám pocit, že by bylo cítit zatuchlinou. Když mě zůstane na dlouhou dobu, dám to úplně vysušené do kbelíku a zasypu to cukrem. S tou kyselinou máselnou, ta vzniká oxidací tuků, je to proces žluknutí, nic víc, nic míň. Nevím jestli tu kyselinu používáš, já jo a musím ti říci, že to voní strašně. Nevím jestli bylo ve Francii zakázané boiles s arašídy, no nevím připadá mi to divné, jak prosím tě mohl někdo u boiles zjistit jeho složení, to že bylo myslím v Anglii zakázáno použití arašídů jako takových, to jsem slyšel, ale bylo to tím, že to kapři žrali jako diví, a potom po tom chcípali, ale to bylo tím, že se tím krmilo nepřiměřeně a kapři to pojali jako svoji hlavní potravu. Mě arašídy také chutnají a docela je dokážu pochopit, když si otevřu pytlík, tak žeru, dokud tam zbývá poslední i když vím, že mi bude zle 🙂

Luba
                              Účastník

O.K. je to diskuze a určitě jsem se Tě nechtěl nikterak dotknout, ale s tou kyselinou máselnou jsi opravdu na omylu, protože oxidací tuků vznikají aldehydy a ketony, takže především aceton a formaldehyd což jsou jak jistě uznáš dost nestravitelné produkty v potravě a zvláště aceton se dobře rozpouští ve vodě, takže jí kazí…
                                Máselku samozřejmě používám a obzvlášť žena ji miluje když dělám aminokomplexy. :mrgreen:
                                V té Francii to zakázali taky pro naprosté překrmování, protože při vypuštění některých nádrží tam leželo ořechové boilies až v deseticentimetrové vrstvě. Přišli na to při zjišťování kvality vody, takže nádrže vypustili a lehce zjistili co je to zač. My nejsme tak bohatí, ale taky dokážeme dobře překrmit a vodu odkysličit (viz např. nejmenovaný revír vloni při závodech). Vím o čem mluvím, protože voda mě živí.
                                Já jsem jen chtěl upozornit, že když si někdo koupí už namletou ořechovou moučku z libovolných rybářských prodejen bude patrně žluklá! Dokonce i když je v potravinové kvalitě pro lidi v některých obchoďákách! Vakuované to není, snad jen slané ořechy a mandle. Takže když vezmeš čerstvé (relativně) ořechy, opražíš, nameleš a hned zpracuješ do boilísu máš bez dodatečné konzervace věc která vydrží tak opravdu ten měsíc jak píšeš, ale naprosto jiné vůně a kvality. Toť celé….

Fit
                                Správce

Chlapi, musím říct, že velmi zajímavou diskuzi jste tady rozjeli. To aby na to člověk měl pomalu vysokou školu chemickou 😯 . Ale to je dobře, odborná diskuze je správná, jen tak dál 😉 . Rád jsem se dozvěděl zase nové věci.

Luba: Myslím, že asi vím, o kterém revíru mluvíš, ale nebudu to tady samozřejmě veřejně psát…

zadar
                                  Účastník

Luba, no tak to asi bude ono, já nekupuji žádné moučky, prostě koupím v obchoďáku arašídy a ty si umelu a následně dám do boiles, proto s tím asi nemám žádný problém. Chtěl jsem jenom napsat některým, kdo se bojí arašídy použít, že to není žádný problém. Ono boiles obsahuje i jiný tuk, než tuk z ořechů a dá se to skladovat dlouho. Třeba jako skvělý dip používám rozmixovaná tresčí játra i s olejem, nechávám tím nasáknout jeden druh boiles a nepozoroval jsem, že by se jeho vlastností nějak časem měnily.

Ahojte
                                    prosim Vas pri vyrobe boilies struha niekto do vajec Japonsky Korys – Belachan?? ak ano tak kolko cca na 10 vajec?
                                    a ktoru mucku by ste mi poradili skombinovat s rybaciou muckou 64% ?? (Krevni, Lososovou, Tresci, Ancovickovou, Bilou) ??
                                    Diky za rady

Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 301. až 320. (celkem z 1,072)
                                  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.