Výroba boilies

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Výroba boilies

  • Toto téma obsahuje celkem 1,071 odpovědí. Do diskuze (92 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Luba a poslední změna proběhla před 1 rokem a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 461. až 480. (celkem z 1,072)
  • Autor
    Zápisy
  • #263501
    Luba
    Účastník

      Ty recepty jsou si podobné a proto bych to združil a trochu upravil dávkování jednotlivých komponentů aby se to slušně šoulalo. Takže by to pak vypadalo asi takhle:

      pš.krupica……..250g
      ryb.mučka…….250g
      sojova muka…150g
      gluten……………100g
      pš.klíčky………..100g
      repka ml…………50g
      vt.zob ml………..50g
      ostatní……………50g – Těchto 50g bych věnoval nějakému atraktoru (pivovarské kvasnice, robin red, játrový prášek a tak pod.) prostě nějakému taháku.

      Je to třeba vyzkoušet a namíchat jen v malém množství. Je možné že se bude muset dávkování ještě drobet upravit, nevím jak se bude dělat těsto a jak bude držet při sobě.

      Tekuté složky bych nechal vyloženě na Tobě, protože tady v Tvých receptech je to zhruba v pořádku a je vidět že přehled máš. Průměrné množství tekutých složek na 1kg směsi bývá zpravidla 60 – 80ml, u hotových aminokomplexů kolem 50ml.
      Vajec bude asi muset být 10 – 12.

      #263503
      steve
      Účastník

        Díky moc,že sisi našiel čas 😉

        #263505
        Radim Houška
        Účastník

          Ten upravený recept od Luby vypadá dobře. Steve, dej pak vědět, jak se válí a hlavně jestli funguje ve vodě 🙂

          #263510
          steve
          Účastník

            [quote=”Luba”]Ty recepty jsou si podobné a proto bych to združil a trochu upravil dávkování jednotlivých komponentů aby se to slušně šoulalo. Takže by to pak vypadalo asi takhle:

            pš.krupica……..250g
            ryb.mučka…….250g
            sojova muka…150g
            gluten……………100g
            pš.klíčky………..100g
            repka ml…………50g
            vt.zob ml………..50g
            ostatní……………50g – Těchto 50g bych věnoval nějakému atraktoru (pivovarské kvasnice, robin red, játrový prášek a tak pod.) prostě nějakému taháku.

            Je to třeba vyzkoušet a namíchat jen v malém množství. Je možné že se bude muset dávkování ještě drobet upravit, nevím jak se bude dělat těsto a jak bude držet při sobě.

            Tekuté složky bych nechal vyloženě na Tobě, protože tady v Tvých receptech je to zhruba v pořádku a je vidět že přehled máš. Průměrné množství tekutých složek na 1kg směsi bývá zpravidla 60 – 80ml, u hotových aminokomplexů kolem 50ml.
            Vajec bude asi muset být 10 – 12.

            Luba:Dávam pred Tebou dole klobúk,dnes som robil boilis podla receptu,ktorý si mi upravil a gule sú ako ložiská
            😉
            Díky moc

            #263511
            steve
            Účastník

              Radim10:dnes som robil upravený recept od Luba a robil som ho na polovicu najskor 500g-5vajev M po vymiesení druhú polovicu 500g
              cesto super miesil som ho v kuch. robote misa zostala čistá bez kúska cesta.
              Do tek.zložiek na 500g som dal:

              5 vajec M
              10ml csl potrava
              20ml tek. potrava
              10ml rzbí olej
              2,5ml aroma

              Suché ako napísal Luba cesto jak oči gule jak z ložiska na ryby pojdem asi až neskoršie keď sa roztopí lad 😉 nech sa prúty ohýbajú

              #263512
              Radim Houška
              Účastník

                [quote=”steve”]Radim10:dnes som robil upravený recept od Luba a robil som ho na polovicu najskor 500g-5vajev M po vymiesení druhú polovicu 500g
                cesto super miesil som ho v kuch. robote misa zostala čistá bez kúska cesta.
                Do tek.zložiek na 500g som dal:

                5 vajec M
                10ml csl potrava
                20ml tek. potrava
                10ml rzbí olej
                2,5ml aroma

                Suché ako napísal Luba cesto jak oči gule jak z ložiska na ryby pojdem asi až neskoršie keď sa roztopí lad 😉 nech sa prúty ohýbajú

                Tak to je super 😉

                #263513
                Luba
                Účastník

                  Jsem rád že se to zdařilo. Vím jak jsem sám těžko sháněl informace když jsem s boilies začínal. Teď hlavně aby to chytalo, ale to už se dá dotunit. Považuj to za takový základ a neboj se experimentovat s používáním tekutých složek a extraktů. Třeba do ovocných příchutí na jaro se hodí sladidlo, do masových a rybích na letní a podzimní chytačku třeba játrový extrakt, nebo GLM. Možností je spousta a na každém revíru funguje něco jiného. Důležitá je i krmná kampaň. Boiles není na rychlé chytání, ale je to o velkých a opatrných rybách.
                  Ať se Ti daří!

                  #263514
                  steve
                  Účastník

                    [quote=”Luba”]Jsem rád že se to zdařilo. Vím jak jsem sám těžko sháněl informace když jsem s boilies začínal. Teď hlavně aby to chytalo, ale to už se dá dotunit. Považuj to za takový základ a neboj se experimentovat s používáním tekutých složek a extraktů. Třeba do ovocných příchutí na jaro se hodí sladidlo, do masových a rybích na letní a podzimní chytačku třeba játrový extrakt, nebo GLM. Možností je spousta a na každém revíru funguje něco jiného. Důležitá je i krmná kampaň. Boiles není na rychlé chytání, ale je to o velkých a opatrných rybách.
                    Ať se Ti daří!

                    Diky podobne aj tebe

                    #263518
                    Jenonyrson
                    Účastník

                      Čau. Můžu mít dotaz? Ty jsi tyhle koule v tomhle složení někdy válel? Jako to že budou pojit je víc než jasný, při tomhle lepicím složení. Ale jde mi o to, ta koule nemá v tuhle chvíli moc velkou výživovou hodnotu, a kapr jí nebude vůbec dobře trávit. Při velkym krmení myslim že spíš ty ryby odradíš. Jako rychlo chyták ne večer možná dobrý, ale z dlouhodobého hlediska lovu na jednom místě myslím, že ta koule nemá budounost. Bohužel na netu není moc míst kde by se člověk dozvěděl něco víc o válení 🙁

                      #263519
                      Luba
                      Účastník

                        Jenonyrson:
                        Na tohle se dá těžko odpovědět, protože jsi přesvědčen o svém názoru. Patrně toho víš spoustu o tom jak a co kapr dobře tráví a o výživové hodnotě surovin. Jinak bys to sem taky nepsal, že. Nikdy jsem se nebránil polemice, ale ohánět se výživovou hodnotou je asi trochu mimo. Nechceme přece až tak ryby správně vyživovat, jako je spíš chytat, ne?! Vůbec se nebojím že by to kaprům mohlo snad nějak škodit, natož je odrazovat. Podobné recepty najdeš i u profesionálních výrobců boilies jako např. u p Kučery. Také ten recept nepovažuji za konečnou verzi, je to spíš jenom takový základ pro “odpíchnutí”. Ostatně to se přece uvidí až jak to bude chytat a budoucnost to bude mít už tím že se tím bude někdo zabývat.
                        Každý nějak začínal a když se nedaří hned zpočátku je to dost odrazující.
                        Kritika je dobrá a taky se pro ní nezlobím, ale koneckonců tak se ukaž jak by to bylo podle Tebe lepší. Taky se rád poučím!

                        #263520
                        Jenonyrson
                        Účastník

                          Zdar. Hale ten můj komentář neměl bejt nijak útočnej, jestli si ho tak pochopil? Po dlouhý době sem našel místo kde se někdo baví o výrobě a doufal sem že se dočtu něco co nevím. Jak řikáš ty, když se nedaří od začátku tak je to odrazující. Znám to taky, taky sem nějak začínal 🙂. Tím spíš je pro začátečníky tenhle recept špatnej. Kdo jezdí na delší výpravy a chce chytat hlavně větší kapry tak to pozná. Určitě nejsem přesvědčen o všech mejch názorech, ale o to hlavní o co v domácí výrobě jde, je vyrobit si nařvanou kouli která bude kaprovi dávat hodně živin, a přitom jí bude krásně trávit. To jediný ho přece donutí naše boilí žrát dál a znova??? Sem přesvědčenej že kapr pozná vcelku rychle že kulička kterou sežral jeho tělu nic nedává. Neřekl jsem že tvoje kulička kaprovi uškodí, to vůbec ne, ale vezme si jich pár a pak bude dlouho trávit, a ryba která tráví pomalu začne žrát znova až za delší dobu přece, a na tví krmný místo se vrátí bůh ví kdy( jen selskej rozum) . Známej co válí koule opravdu dlouho a je v tom moc dobrej řiká: Ber to vždycky podle sebe, když sníš něco co špatně trávíš, bolí tě břicho, tak si to přece nepůjdeš dát za tři hodiny znova??? Možná že to jednou zopakuješ, ale podruhý už fakt ne. Tenhle názor je podle mě při celkový rybařině moc důležitej. Tak zkusim tvůj recept trošku upravit jo 🙂 ( ber to jen jako úpravu aby ta koule vůbec k něčemu byla, hlavně z dlouhodobého hlediska lovu kaprů na jednom místě, jinak když půjdeš na pár hodin k vodě tak se na tu tvojí kuličku určitě dá udělat záběr, záleží jak to navoníš ) Krupice 150g, Rybí moučky Krill 100, Halibut 80, LT 120g, Sojovka moučka 100, ( místo glutenu ) Albumin 50g, Klíčky 100g, řepková moučka 100g, Sušené mléko 100g, Kvasnice 50g, Rybí protein 20g,Betain ( bez týhle složky nemá vůbec cenu dělat koule, nestojí skoro nic) 20 až 50g . Vajec zhruba sedum, ale to je u každý směsi idividuální a musí se to nejdřív zkusit, nikdo neuválí poprví směs přesně tak, jak jí hodil na papír. To je upravená tvoje směs, ne to co dělám sám.

                          #263521
                          Jenonyrson
                          Účastník

                            [quote=”steve”]tak teda sa ešte spýtam,čím sa dá nahradi´t albumín a či sa vôbec dá nahradiť?
                            Díky moc 😉 aj za radu vyskúšam a dá vedieť

                            Albumin nahradíš gluten. Ale neznám důvod proč to dělat. Albumin je kvalitnější.

                            #263522
                            Luba
                            Účastník

                              Jenonyrson:
                              Ne ne, já se opravdu vůbec nezlobím, ani se mě to nijak nedotklo. Koule už dělám skoro 20let ale pořád nemůžu vědět všechno, že jo. Takže beru každý názor, teda pokud se neukáže že je to jenon kritika co chce zlobit od někoho kdo nemá páru. To se na netu stává celkem často, to víme všichni.
                              Tady v tom problému to bylo především o tom, že se nedařilo uválet slušnou kouli kůli složení směsi. Už v úvodní odpovědi na otázku jsem napsal že se nebudu zabývat složením jako takovým ale pouze tím aby to šlo koulet. Nechtěl jsem původně ani měnit suroviny z kterých to bylo prezentováno.
                              A především to není “moje směs”. Je to směs upravená z původní pro “odpíchnutí” a další úpravy, třeba i takové jak navrhuješ. Je celkem pochopitelné že sem nenapíšeš recept na kterém jsi dělal čtyři roky aby to k něčemu bylo. Ale neznamená to, že nemůžeme lidi co o to mají zájem navést a nasměrovat tak, aby se zorientovali a nedělali moc velké chyby které by je odradily.
                              Sice tak úplně nechápu proč si myslíš že kapři budou ty koule špatně trávit a nic jim to nedá, ale budiž. Jen tak pro porovnání našich návrhů směsí jsem to trochu zjednodušil a hádej co mi vyšlo po propočítání. On v tom je rozdíl opravdu minimální, ale uznávám že je to krůček dopředu.

                              pš.krupica 250g
                              ryb.mučka 250g
                              sojova muka 150g
                              gluten 100g
                              pš.klíčky 100g
                              repka ml. 50g
                              vt.zob ml 50g
                              ostatní 50g

                              Krupice 150g
                              Rybí moučky 300g
                              Sojová moučka 100g
                              Klíčky 100g
                              řepková moučka 100g
                              Sušené mléko 100g
                              Kvasnice,Rp,Bet 90-120g
                              Albumin 50g

                              #263523
                              steve
                              Účastník

                                [quote=”Luba”]Jenonyrson:
                                Ne ne, já se opravdu vůbec nezlobím, ani se mě to nijak nedotklo. Koule už dělám skoro 20let ale pořád nemůžu vědět všechno, že jo. Takže beru každý názor, teda pokud se neukáže že je to jenon kritika co chce zlobit od někoho kdo nemá páru. To se na netu stává celkem často, to víme všichni.
                                Tady v tom problému to bylo především o tom, že se nedařilo uválet slušnou kouli kůli složení směsi. Už v úvodní odpovědi na otázku jsem napsal že se nebudu zabývat složením jako takovým ale pouze tím aby to šlo koulet. Nechtěl jsem původně ani měnit suroviny z kterých to bylo prezentováno.
                                A především to není “moje směs”. Je to směs upravená z původní pro “odpíchnutí” a další úpravy, třeba i takové jak navrhuješ. Je celkem pochopitelné že sem nenapíšeš recept na kterém jsi dělal čtyři roky aby to k něčemu bylo. Ale neznamená to, že nemůžeme lidi co o to mají zájem navést a nasměrovat tak, aby se zorientovali a nedělali moc velké chyby které by je odradily.
                                Sice tak úplně nechápu proč si myslíš že kapři budou ty koule špatně trávit a nic jim to nedá, ale budiž. Jen tak pro porovnání našich návrhů směsí jsem to trochu zjednodušil a hádej co mi vyšlo po propočítání. On v tom je rozdíl opravdu minimální, ale uznávám že je to krůček dopředu

                                Hoši dík za inspiračnú debatu 😉

                                pš.krupica 250g
                                ryb.mučka 250g
                                sojova muka 150g
                                gluten 100g
                                pš.klíčky 100g
                                repka ml. 50g
                                vt.zob ml 50g
                                ostatní 50g

                                Krupice 150g
                                Rybí moučky 300g
                                Sojová moučka 100g
                                Klíčky 100g
                                řepková moučka 100g
                                Sušené mléko 100g
                                Kvasnice,Rp,Bet 90-120g
                                Albumin 50g

                                #263524
                                Jenonyrson
                                Účastník

                                  Ted moc dobře nerozumím tomu co ti jako vyšlo 🙂 mě přijde že je v tom docela podstatnej rozdíl. Jo pokud si někomu chtěl upravit směs aby se dobře koulela tak to jo. Ale třeba směs 333G albumin, 333g gluten, 333g krupice se taky bude dobře válet, ale jen pro to jí přece dělat nebudeš. Ale když válíš dvacet let, tak sem aspon konečně našel někoho kdo o tom má trochu páru 🙂 Takže úspěch. Když si nebudu s něčim vědět rady, nebo budu chtít poradit, tak se na tebe obrátim. Šlo by?

                                  #263525
                                  Instinkt Capr
                                  Účastník

                                    Caute vospolok! Vidim ze sa to tu celkom rozumne rozbehlo. Spominala sa stravitelnost gul, co mne vrta stale hlavou. Je mi jasne ze medzi dolezite komponenty patria vtacie zoby, kvalitne rybie mucky, kvasnice ale co ak je to malo??? Predsa renomovany vyrobcovia sa chvalia tym ako ich boilies z ryb doslova strieka! Pouzivaju azda nejake agresivne prehanadla???

                                    #263526
                                    Luba
                                    Účastník

                                      Jenonyrson:
                                      No pokud si spočítáš výživovou hodnotu, množství proteinů a stopových prvků v jednotlivých komponentech tak jsme na tom zhruba podobně. I když to je vlastně všechno bráno jen průměrně. Co se týká vitamínů, sacharidů a ostatních prvků, tak jsi na tom podle tabulek lépe. Jenže o tom to vlastně je. To je ta práce na “vytunění” směsky plus samozřejmě chuťové stimulátory a tím se dostává práce na tom aby to šlo dobře šoulet zcela na okraj, ale je to také důležité, že. Tohle je všechno pouze a jenom o suché směsi. U tekutých složek je všechno jinak a bez testování by to dokázal odladit snad jen pánbůh.
                                      Tu Tvojí 333 směs určitě dělat nebudu už proto že by si kapr asi roztrhnul požeráky kdyby to chtěl ukousnout při tom množství albuminu. Ale vidíš že i to je pro začínajícího boiliesáře přínosem, protože se dozví že se to nedá jen tak do směsky nasypat protože množství jednotlivých komponentů je důležité. Já jsem si dlouhou dobu vytvářel takové tabulky kolik tam čeho jde průměrně dát a jak to ovlivňuje počty a rychlost záběrů a kolik je v tom třeba proteinů, jakou to má pojivost a td. Je toho hafo a myslím že ještě zdaleka nejsem ani v půlce vědění.
                                      Samozřejmě se můžeš na mě obracet kdykoli jako každý a pokud budu vědět pomůžu a nebo se nad tím zamyslíme spolu a to by v tom byl čert!
                                      Jo a jak jsi psal že bez Betainu není pořádná koule, tak sice dávám betain do komplexu, ale nedoporučuju použít návod z popisu betainu kde se říká že čerstvě uvařené boilies se má betainem zasypat. On se totiž rozpustí a patrně povrch koule uzavře nebo co.. Předloni odskoušeno na několika revírech že na ty samé koule na které to normálně jezdilo po zasypání betainem nebyl záběr celých 10dní…

                                      #263527
                                      Luba
                                      Účastník

                                        Instinkt Capr:
                                        To si myslím že projímadla jako taková neužívají, ale existují přírodní věci co se jako projímadla chovají, například řepka obsahuje značně projímavé silice. Dále konopí, některá semena trav a tak podobně. Mám například na jaro směs vyloženě z ptačích zobů a když se mírně zakrmí tak to také z kapra potom teče. Musí toho do sebe podle dávky nacpat tak dvacet – třicet koulí, podle toho kolik toho v něm je.
                                        Možná je ve složení jejich boilies je snaha aby to ryby prohnalo, ale aby při tom byly pořád při chuti a asi to mají tak vymáklé že to rybám neškodí …. snad.

                                        #263528
                                        Instinkt Capr
                                        Účastník

                                          Veru snad…Este by ma zaujimalo ci je mozne sojovu a worcestrovu omacku oznacit ako chutovy stimulant a ak ma s nou niekto skusenosti tak kolko a v akom pomere by sa hodily do rybacokorenistej zmesy.

                                          #263529
                                          Luba
                                          Účastník

                                            Myslíš asi ochucovadla pro lidi. Tak třeba v sojovce je sojová bílkovina (hydroizolát) asi 10 – 20% a potom spousta dalších koření, glutamát, cukr, víno, ocet, dokonce švestková povidla no a taky hromada éček. Skoro mám strach si to dát sám -)). Ale hlavně je to potom naředěné vodou a to u každého výrobce jinak, takže dávka by se dala těžko odhadnout bez testování.
                                            Někteří používají celkem s úspěchem polévkové MAGI a asi by se to dalo označit za chuťové stimulátory i když ryby mají úplně jiné chutě než lidi. Já osobně to nepoužívám, ale jsou tady na fóru kapraři co s tím experimentovali, třeba se někdo ozve.

                                          Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 461. až 480. (celkem z 1,072)
                                          • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.