Výroba boilies

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Výroba boilies

  • Toto téma obsahuje celkem 1,071 odpovědí. Do diskuze (92 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Luba a poslední změna proběhla před 1 rokem a 9 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 481. až 500. (celkem z 1,072)
  • Autor
    Zápisy
  • #263530
    Jenonyrson
    Účastník

      Čím víc o tom víš, tím víc víš že víš málo co 🙂 . Hale né že bych měl přímo náky tabulky kolik čeho je přesně v tý a tý moučce. Ale určitě furt koukám na stropoví dávkování ingrediencí. A právě mě překvapilo že v tam to receptu píšeš 100g glutenu. Já místo něj sice používám ( ted ) albumin, ale kdysi bych ho nedal do směsi víc jak 50g, kord když už tam je sojová mouka a krupice. To mi prostě přijde strašně utažený. Jak tam někdo psal JAKO LOŽISKO, a to není dobře bych řek.
      S tím betainem to taky nedělám, ale spíš jen podle citu, mi to přijde jako blbost. Tak aspoň ted vim že je to opravdu blbost.
      A rovnou se tě zeptám na dvě věci 🙂 Jak dlouho koule vaříš? ( V tom se dost rybářů rozchází. Říká se že jde hlavně o to co chceš chytat. Větší ryba dýl vařit. Menší ryba víc záběrů mín vařit, i když tomu úplně nevěřim)
      A druhá : Přijde ti že hraje barva koulí nakou roly?

      Instinkt Carp: Hale nemyslím že by měli přímo za cíl aby to kapra prohnalo, spíš de říct že určitě chtěj zkrátit dobu trávení na minimum, v tom já vidím prostě zbran 🙂 Nehodil by si sem ukázku tý suchý směsi co používáš na jaro? Já ty ptačí zoby moc nepoužívám, celkem by mě to zajímalo.

      Jo magi můžu určitě doporuč. Opravdu to používá celkem dost lidí, a asi to opravdu lze nazvat stimulantem. A dávkování??? To je otázka. Letos mám v plánu polévkovou lžíci ( ted nevim co to je za ml 🙂 ) do tekutý, a před zamražením určitě ještě prokapat.

      #263531
      Luba
      Účastník

        Taky mám strop u surovin. Třeba konkrétně u glutenu je mezních 15%, takže prtože v krupici je taky nějaký, je podle mě těch 100g maximum. Ale zase protože je to vlastně nejlépe stravitelná rostlinná bílkovina tak se to tam dá nechat. Alespoň když pak potřebuješ někde ubrat protože tam chceš dát třeba extrakt, máš kde. Albumin je bílkovina živočišná ale ve vodě jen částečně rozpustná. Používám ho na zkrácení doby varu a vytvrzování boilies v dávce tak max 10%. Sojovka je velmi dobrý nosič pro aromata. V kombinaci s pšeničnou moukou zvyšuje nutriční hodnotu boilies, ale gluten v ní není.
        Koule vařím ve velkým starým friťáku a vyndavám když vyplavou. Z mých směsí to trvá tak cca 3 minuty, jak u které. Když kouli po uvaření řízneš tak střed není úplně dovařený. Myslím že s tou dobou vaření to je mýtus který vychází z toho že čím dýl koule vaříš tím míň tam zůstává ingrediencí které se prostě vyvaří a koule je tvrdší, což by mělo svědčit hlavně větším rybám a menší se budou handrkovat o boilies kde toho zůstalo víc.
        Co se týče barvy boilies, tak to určitou roli má. Dneska už asi nikdo nebude tvrdit že je kapr barvoslepý, ale vnímá barvy v úplně jiném spektru než člověk. Takže krásně barevné koule v obchodech se asi líbí víc rybářům než rybám. Přesto mám vyskoušeno že na žluté těsto je mnohem víc záběrů než na nebarevné. Někdy je dobrá koule “nenápadná” , někdy je lepší když řve “tady jsem”. Ale rozhodující bude vždy potravní signál.

        #263532
        Jenonyrson
        Účastník

          Tak tady musím docela nesouhlasit. Já dávám albumin abych taky samozřejmě zkrátil dobu varu, ale taky pro to že obsahuje 80% Proteinu. Vůbec nepotřebuju aby byl ve vodě rozpustný, má tam jen dopravit ( jako jeden z mnoha ) protein a zkrátit dobu varu. A Gluten = Bílkovina obilná = lepek = věc (nestravitelná) Dle mího názoru se dává do koulí jen pro to aby se lépe kouleli a měli gumovější strukturu, jinej důvod není. Myslím že de nahradit více ingrediencemi a že její špatný vlastnosti převyšují ty dobrý.

          #263533
          Luba
          Účastník

            Aha, tak tady je ten zakopanej pes -))) Albumin má proteinů jen 65% a gluten 60% a je stravitelný. Leda že by se něco změnilo v chodu Země a slepice začaly víc makat. No a máme jasno proč si myslíš že to bude nestravitelný. Prostě máme každý jiné informace.

            #263534
            Jenonyrson
            Účastník

              Dle mejch literatur je to jináč no 🙂

              #263535
              Jenonyrson
              Účastník

                Ve finále je stravitelný všechno, ale gluten prostě špatně. A bezlepková dieta určitě taky není z toho důvodu že se lepek krásně tráví 🙂 A ty albuminy dneska budou upravovaný, ne jako před dvaceti lety když si začal válet.

                #263536

                Bezlepkovou dietu drží nemocní, kapři jsou zdraví.

                #263537
                Jenonyrson
                Účastník

                  Bezlepkovou dietu drží spouusta zdravých lidí.

                  #263538
                  Luba
                  Účastník

                    Myslíš jako že z toho dělají výrobci izolát, jo? No kamaráde to bys asi nezaplatil. Ale nechme to už tak, protože teď už ta polemika nikam nevede a nikomu to nic nedá.

                    #263539
                    Jenonyrson
                    Účastník

                      Cena za 1kg Glutenu 100kč a kilo Albuminu 400kč. Docela podstatnej rozdíl, myslím že je možný že to upravujou 🙂 Ale pokud si chemik co dělá v potravinářství, tak to budeš vědět líp no. Když se podíváš na prodejce albuminu najdeš u nich různé hodnoty o tom albuminu. A ende. A koukal sem na starý recepty Kučery, a v žádným z nich nepřekračuje 5% Glutenu, Stejně jako většina.

                      #263540

                      to sou keci ve strych receptech davaj i 200 glutena cumni tu http://carpteamzap.cz/upload/boilis/seznam_receptu_boilis.xls

                      #263543
                      Jenonyrson
                      Účastník

                        Přesně tyhle recepty mám taky, jen né všechny. Trochu sem je promazal. Nějakej recept Pepana z Horní Dolní co dává 200g Glutenu mě fakt nebere. Řeč byla hlavně o Kučerovy a ten nepřekračuje ani v těchle starejch receptech 50g Glutenu, a to si myslím že je někdo kdo tomu asi rozumí nééé???

                        #263548

                        Zbytečně v tom hledáte vědu, vždyť je to jenom sušenej bílek z vajec. Nikdo se s tím nepaplá aby to nějak vylepšoval. Usuším a prodám. Tečka. Gluten ani nevím jak se z pšenice separuje. Podle mě jsou to oba rovnocené sajrajty a nedávám do koulí ani jeden. Snad jenom ve vajcích co tam dávám.

                        #263549
                        Jenonyrson
                        Účastník

                          Tak ještě jedna věc. Kamarád šel dneska na SRAZ KAPŘÍ POHODY. Pověřil sem ho aby se zeptal Kučery na význam glutenu v koulí a na dávkování. Tak že: Dávkování doporučuje 50g, ale pokud se ti to blbě válí tak můžeš trochu přidat, ale optimální 50g a v žádným případě nepřekračovat 150g na kilo. A význam glutenu ???To se podržte???? Čistě jako levný lepidlo nástrahy 🙂 jinej význam prej nemá. Tak snad mám dobrou literaturu když to říká i legenda Kučerovec.

                          #263551
                          Instinkt Capr
                          Účastník

                            Jenonyrson: Ja zas na vtacaky nedam dopustit. Cez leto je davkovanie do 100g, jar a jesen 200g, potom klasika sojovka, kuku srot, semolina (500g), robin red do 100g a samozrejme do chladnej vody rozpustny ryby protein. Bez toho by som to ani nerobil.

                            Co sa tyka uz spominaneho albuminu tak moje zmesy znesu 5-15g uz pri 20g bola gula ako kamen. Samozrejme bude to zlozenim zmesy….

                            Chalani vy gule varite ale mne to pride ako plytvanie aj ked mam napad akoby sa dal vyluh z boilie vyuzit. 😉

                            #263552

                            Čau,prosím vás co říkáte na tenhle recept.Bude to nějak fungovat?
                            Byl bych rád kdyby jste mě poradili.

                            Lososová moučka (300g)
                            Krevetová moučka (100g)
                            Syrovátka (100g)
                            Pšeničná krupice (300g)
                            Sojová mouka (200g)
                            Vejce (10ks dle velikosti)
                            Chilli omáčka (3 polévkové lžíce)
                            Rybí omáčka (10 ml)
                            Esence kaviár (5 ml)
                            Melasa (20 ml)
                            Lososový olej (30 ml)

                            #263553
                            Instinkt Capr
                            Účastník

                              Nazdar, recept dobry, len co mi mozno trosku nesedi je ta syrovatka. Pouzil by som radsej mlieko, pretoze sa zrejme jedna o syrovatku sladku a chces tam mat aj melasu, co mi pride na masovu gulu presladene. Ale zase to neber ako 100% pravdu, len osobne by som to spravil takto.

                              #263554

                              Čau díky za odpověď.Mas pravdu ,že syrovátka obsahuje hodně sacharidů,že by to bylo asi dost nasládlé,tak uvažuju že bych ji úplně vynechal a dál bych tam buď to susene mléko plnotuk a nebo to nahradit úplně něčím jinym.uvyzoval jsem nad caseinem,ale to mléko bude lepší varianta.

                              #263556
                              Luba
                              Účastník

                                Jo mě se ten recept taky docela líbí. Krevetových mouček je několik podle toho od jakého jsou výrobce a kolikaprocentní je jejich složení (vždy jsou tam nějaké přísady, třeba Carp-B prodává moučku 59%). Někteří doporučují dávkování jen do 5% a někteří třeba až 20%. Je to moučka objemově hodně “lehká” a bude to boilies “nadnášet”.

                                Intinkt Capr: Je to skoro jedno jestli koule vaříš ve vodě, v páře, nebo třeba pečeš v troubě. Vždy dochází k úbytku tepelným zpracováním akorát v té vodě je to víc vidět. Esence, vitamíny a další komponenty v boilies degradují teplem a oxydací. Takže je dobré je tam po tepelném zpracování vrátit třeba nastříknutím AK.

                                #263557

                                Nazdar pánové,

                                po velmi neúspěšném vláčkařském roku (nebo dvou 🙄 ) jsem se rozhodl, že vyzkouším něco málo z kaprařiny a vrhnu se na domácí výrobu boilies. Po pročtení všemožných příspěvků na netu jsem narazil na tohle vlákno, které jsem přečetl prakticky celé – jedním dechem asi ve dvou dnech. Pánové – klobouk dolů. Líbí se mi Váš přístup a otevřenost. Fakt bomba – tohle se moc často nevidí. Obzvlášť hodnotné jsou příspěvky od Luby, toho mám fakt rád. Nemám rád uživatele Jenonyrson, protože se hádá s Lubou 😉 (berte mě s rezervou). Osobně se považuji za průkopníka slepých uliček – abyste zbytečně nezjišťovali, že “tudy” cesta nevede, udělám to za Vás 😉 Pár týdnů jsem sestavoval recept, který prostě bude fungovat ( 😆 ), včera jsem vymazlil pár prvních kuliček, na jeden nedostatek jsem narazil – ale půjde to předělat (díky tomuhle fóru). Jsem zastáncem “jednoduchosti”, tak mi držte palce, ať toho moc nezmrvím 😉 .
                                Když budete chtít, rád se s Vámi o “recept” podělím.
                                Mějte se – a pokračujte tak, jak pokračujete.

                                Dr. Zweistein (Morava převážně 10)

                              Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 481. až 500. (celkem z 1,072)
                              • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.