Výroba boilies

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Výroba boilies

  • Toto téma obsahuje celkem 1,071 odpovědí. Do diskuze (92 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Luba a poslední změna proběhla před 1 rokem a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 981. až 1,000. (celkem z 1,072)
  • Autor
    Zápisy
  • #264890
    Luba
    Účastník

      Jo tak na parmy je sýr určitě jedna z nejlepších návnad. To mám taky vyzkoušené akorát u nás tady parmy moc nejsou tak na ně občas jezdím na Dyji.

      #264894
      vena
      Účastník

        Ahoj
        Tak jsem dnesko zkoušel namíchat tuto směs a světe div se dobře se to válelo

        200 – semolina
        150 – ptačí zob hrubě mletý ,konopí,len řepka,proso
        100 -klíčky
        100 -glutén
        100 – im cloo
        100 – sojovka
        80 – robin red+koření
        60 – bentos
        60 – mleté pstruží granule
        30 – tygří ořech moučka
        20 – pivo kvasnice

        tekuté složky
        40ml- Aminokomplex
        30ml- zazimovaný olej
        30ml- melasa
        20ml- csl
        20ml- glm extrakt
        10ml- esence
        cca 9-10 vajec + lžička betainu

        Je pravda,že směsi padlo o malinko více,ale po odležení cca 20minutách se to hezky koulelo v rolbalu,ted suším a po cca 10 dnech proběhne zkouška rozpadu v vodě.

        #264895
        Luba
        Účastník

          vena:
          Dobrý ale v těch tekutých složkách je takhle ten aminokomplex skoro “navíc” a možná to zbytečně prodražuje. Spíš bych s ním potom hotové koule napustil po uvaření protože se vyhneš ztrátě teplem.

          #264896
          vena
          Účastník

            Luba
            Jasně rozumím,stejně jsem chtěl polovinu ak a esesence nechat a jak píšeš po částečném proschnutí to přelít a nechat nasáknout,diky

            #264897
            leguan
            Účastník

              Co bych měl vylepšit ?

              30 tygr moučka
              60 krupice
              20 játrový prášek
              80 řepka
              60 sojová mouka
              60 kuku mouka
              60 sušené mléko
              40 syrovátka
              60 glutenu
              30 perník. mouka
              500 gr celkem

              3 ml esence brusinka nebo oliheň
              30 ml aminokomplex carp
              15 ml zimní olej lososák
              3 kapky esenciál černý pepř
              4 vejce

              #264898
              Luba
              Účastník

                leguan:
                Tak tohle by mě samotného zajímalo jestli to půjde ušoulat. To bych zkoušel opravdu na hodně malém množství, protože všechno krom řepky jsou hodně “kompaktní” suroviny, no ale ta řepka je potřeba nečím slepit pokud bude nemletá. Přepsal jsem si množství na kilo ale zatím nebudu připomínkovat ani složení ani tekuté složky až podle toho jak dopadne testík.

                160 řepka
                120 krupice
                120 sojová mouka
                120 kuku mouka
                120 sušené mléko
                120 glutenu
                80 syrovátka
                60 tygr moučka
                60 perník. mouka
                40 játrový prášek

                60 ml aminokomplex carp
                30 ml zimní olej lososák
                6ml esence brusinka nebo oliheň
                6 kapky esenciál černý pepř
                8 vejce

                #264899
                Jirka 74
                Účastník

                  Dobrý den,
                  prosím o radu. Udělal jsem boilie které se dobře šoulalo ale po uvaření mi skoro vše popraskalo. Nevím co dělám špatně!

                  Recept podle kterého jsem dělal:
                  125g Tuňáková moučka
                  125g Lososová moučka
                  100g Rybí protein LT94
                  100g Lososový protein
                  50g Pivovarské kvasnice
                  50g Robin red
                  200g Krupice
                  75g Sojová mouka
                  75g Kukuřičná mouka
                  100g Ptačí zob
                  9 Vajec
                  30ml Aminokomplex
                  30ml Olej
                  30ml Melasa
                  50ml Tekutá potrava
                  20kapek Esenciální olej pepř
                  25g Albuminu rozmíchaného v trošce vody.

                  Děkuji za radu.

                  #264901
                  Luba
                  Účastník

                    Jirka 74:
                    Problém bych hledal ve složení základní směsi. Nevím odkud máš ten receptík nebo jestli sis ho sestavoval sám ale bude to chtít nějaké změny. Máš tam půl kila rybích mouček které moc nevážou a jen 200g krupice která jako jediná ve směsi lepí. Zároveň jsou skoro všechny složky (až na ptačák) ve směsi jemné a kompaktní které těsto hodně vysušují a v konečném důsledku se po vyschnutí vody smrsknou a tím koule popraskají. Největším viníkem je kukuřičná moučka která těsto nejvíc vysušuje, takže tu bych vynechal a přidal něco pojivého a to třeba 50g glutenu. Sojová mouka dobře rozvrstvuje vodu v kouli a tak brání právě tomu popraskání proto bych jí dal trochu víc. No a pšeničnou krupici bych nahradil semolinou, je to podobné ale semolina víc váže a méně vysušuje těsto. Ten albumin můžeš dát klidně přímo do směsi bez rozpouštění ale protože se používá na vytvrzení boilies tak bych se zamyslel zda je ho tam potřeba vůbec dávat nebo ubrat třeba jen na 10g. Takže pak by to vypadalo asi takhle:

                    200g Semolina
                    140g Tuňáková moučka
                    100g Lososová moučka
                    100g Rybí protein LT94
                    100g Lososový protein
                    100g Sojová mouka
                    100g Ptačí zob
                    50g Pivovarské kvasnice
                    50g Robin red
                    50g Gluten
                    10g Albumin

                    Tekuté složky jsou celkem v pořádku a vajec bude potřeba tak 10 – 12 středních.

                    Hlavně si to vyzkoušej v malém množství ať zbytečně nevyhodíš drahej esencák kdyby to ještě tak nesedělo a dej vědět, když tak to ještě proberem. Ať se daří!

                    #264905
                    leguan
                    Účastník

                      Tak jsem provedl zkoušku a jsem celkem spokojen. Po vytvoření těsta mírně lepilo, ale po odstátí cca 3 hodiny v lednici bylo dobře tvárné.
                      Šoulel jsem v ruce a vařil v páře.
                      pro upřesnění :
                      řepka byla středně namletá
                      perníková mouka byla namletá ze srdce z pouti
                      játrový prášek jsou vlastně sušená játra – játrový protein

                      #264906
                      Luba
                      Účastník

                        leguan:
                        Taže se zadařilo, ještě uvidíš co to bude dělat po vysušení nebo po zmražení. Obecně se koule našoulají v ruce líp než na rolbalu protože dokážeš těsto lépe zpracovat do koule i pokud není zrovna akorát, jen nebývají zrovna stejných rozměrů.. Na rolbalu se to může chovat hůř (koule se rolují v podstatě v jednom směru a těsto se může trhat) ale zase jsou stejné co do velikosti a tím pádem pak stejně uvařené.
                        Ještě bych měl připomínku k esencáku, těch 6 kapek je hodně málo a protože tam máš perník který bude lákat bílou rybu tak by dávka měla být asi minimálně dvojnásobná. Na ta sušená játra dávej pozor, přehnaná dávka koule spolehlivě “uzavře” ale těch 40g je v pohodě.
                        Tak teď už zbývá jen zjistit co na to kapři.

                        #264907
                        leguan
                        Účastník

                          Luba :
                          zkusím nahradit perníkovou moučku CSL moučkou nebo přidám nějaké zoby, aspoň ušetřím na EO

                          všichni :
                          můžete poradit kde bych našel ucelený přehled jak se chovají jednotlivé moučky v těstě ? jejich lepivost, zadržování vody, co je spíš objemová složka ….

                          #264914
                          Jirka 74
                          Účastník

                            Ahoj,
                            děkuji za odpověď. Tvůj recept jsem vyzkoušel na půl kile a dopadl dobře. Ale ještě bych měl jeden dotaz:
                            Přidal jsem esenciální olej česnek 5 kapek na kilo ale není tam vůbec cítit. Měl bych zvýšit dávku( jestli jo tak o kolik) nebo přidat něco jiného?

                            Děkuji za odpověď
                            Jirka

                            #264915
                            Luba
                            Účastník

                              Jirka 74:
                              Ahoj. Tak především je to Tvůj recept, já ho jen trochu poupravil.
                              Co se týká EO česnek tak hodně záleží na výrobci popř. distributorovi. Bývají poměrně dost rozdíly v dávkování, někde 3 – 5 kapek a u jiného třeba 5 – 15 kapek a to ještě na kilo směsi, na půl kila a třeba i na počet vajec. Většinou je doporučená dávka napsaná na skleničce nebo jí najdeš v popise u prodejce. Je dobré se toho držet a pokud Ti to po česneku příliš nevoní zkusit od někoho jiného.
                              Víc mi tam teda pasoval ten EO pepř protože česnek poměrně dost láká bílou rybu, ale to je na Tobě. Taky bych se zamyslel zda Ti ten česnek nepřebíjí aminokomplex a tekutá potrava, ale taky je možné že to necítíš ale rybám to bude vonět dost.

                              #264917
                              Miris
                              Účastník

                                Ahoj, chtěl bych se zeptat v jakém poměru michate suchou směs na glm boilies.

                                #264920
                                Luba
                                Účastník

                                  Miris:
                                  Trochu té otázce nerozumím, ale pokud se to týká hotové směsi na GLM (např. od JetFish) tak návod bývá přímo na balení nebo i na webu prodejce.
                                  Pokud jsi myslel jak a z jakých komponentů tu směs udělat tak pochybuji že Ti někdo ten recept jen tak sem napíše. Doporučil bych Ti probrouzdat internet a zkusit najít nějaký recept který by vyhovoval. Kdyby sis ho chtěl upravit nebo sestavit sám tak se nad tím zamyslíme spolu (pokud ho sem napíšeš). Většina kluků tady s úpravou už má zkušenosti a každá rada je dobrá. Nechci Tě odradit, ale když pro to nic neuděláš tak by sis ho mohl rovnou koupit, že

                                  #264926
                                  leguan
                                  Účastník

                                    Tak jsem se pokusil vytvořit nějakou masovku :
                                    suché : gr
                                    40 g sušená játra
                                    40 g sušená krev
                                    20 g losos. protein
                                    200 g směs maso a rybí moučky
                                    200 g drcený hrubý ptačák
                                    100 g red rob ptačák
                                    250 g pšeničný šrot
                                    100 g semolina
                                    50 g klíčky

                                    tekuté : ml
                                    8 vejce
                                    30 melasa
                                    2 esence meruňka mango
                                    7 esence oliheň
                                    30 lososák
                                    15 kapek EO eukalyptus
                                    30 losos protein
                                    40 tek.potrava játra losos oliheň
                                    30 liquid herink

                                    Drží to pohromadě, koulet šlo taky.

                                    #264928
                                    roxtidy
                                    Účastník

                                      [quote=Luba post_id=13006 time=1573165529 user_id=85]
                                      Lukasduko:
                                      Přední renomované firmy na trhu by si jistě nedovolily svoje výrobky nějak šidit, ale jejich ceny jsou tím pádem trochu vyšší protože se dělají poctivě a jsou testované. Nechci dělat reklamu ale u mě je jednička CCMoore a z našich firem Mikbaits, Nikl, LKBaits a určitě ještě další. Problémem bývají extravýhodné nabídky někde z internetových obchodů, tam nevěřím ani omylem že je to v pořádku. Pokud mi někdo bude nabízet 100ml AC výrazně pod 300Kč tak to asi bude hodně staré nebo hodně naředěné. Časem si jistě najdeš svého dodavatele kterému budeš věřit – absolvovali jsme to všichni….

                                      Zdravím Lubo, prvně bych chtěl říct, že obdivuji tvoji trpělivost a ochotu pomoci snad všem co sem napíší. Nejsem žádný “hejter”, ale s doslova otevřenou hubou sleduji jaká věda se tady z toho dělá, spousta ingrediencí se precenuje jako třeba ten aminokomplex. 99 z 100 lidí co budou koulet nebo už koulí nemají vůbec ponětí o tom proč tam tu či onu složku dávají. A nevědí to ani někteří výrobci s živností. Proto většina těch receptů má hromadu složek a je to úplně k ničemu. Např
                                      – aminokomplex za 300kc/100ml…ví vůbec někdo co to aminokomplex v pravém slova smyslu je? Pokud ano, tak by za to nikdo z vás nedal takovouhle absurdní částku. A ještě by mě zajímalo to “testovani”… Co si pod tím mám představit? Žádný test aminokomplexu jsem nikdy neviděl.
                                      Abych jen neremcal, tak bych měl jednu radu. Udělejte si základní base mix ve stylu 50/50….a pak postupujte následovně :
                                      1) rybí mix… Dejte 30% rybích mouček + 70% base mixu
                                      2) koreneny rybí mix… 30% rybích mouček + 65% base mixu + 5% koření
                                      3) ptaci zob mix… 20-30% ptačího zobu a zbytek dosypat base mixem

                                      A takhle si toho můžete vymyslet více a přitom nebudete mít problém s rolováním a nebudete mít doma 100 rozdelanych sáčků s ingrediencemi. Ano, je to jednoduché, ale nic jiného není potřeba. Stačí se nad tím jen trochu zamyslet a nevymyslet kraviny 😉

                                      #264929
                                      Luba
                                      Účastník

                                        roxtidy:
                                        Začal jsem si dělat vlastní aminokomplexy protože jsem těm kupovaným moc nevěřil. Kdysi jsem používal jenom nějaké tekuté potravy a csl, ale časem mi tam přibyly esence, esencionální oleje, sladidla, proteiny a další spousta věcí, tak jsem si řekl že to smíchám ve větším množství abych měl hotovo na koule na celý rok. A protože to nedělám jenom pro sebe a je toho tedy poměrně dost tak jsem chtěl aby byla životnost aspoň čtvrt roku než to přijde do boilies. A protože rád zkouším různé poměry mám těch flaší někdy i třeba 10. Každá trochu jiná. Možná je to trochu zbytečná věda, ale kluci mi řeknou jak to chytalo a jestli je to lepší nebo ne. Tolik k tomu testování a vím že se to tak dělá i u dobrých výrobců. Prostě laborka dá něco dokupy a dostanou to testeři. Ani bych nečekal že se to bude nějak veřejně prezentovat protože to je taková šedá práce v pozadí, ale když jsou z toho dobré koule tak ty se potom prezentují velkolepě. Tak to prostě chodí….

                                        #264930
                                        ešd
                                        Účastník

                                          Zdravím všechny,
                                          dostal jsem nápad a nevím jestli to není hloupost. Jen mě zajímá váš názor na to, nebo to třeba už někdo dělal.
                                          Napadlo mě, že bych koupil method mix např. z Krmiva Hulín kdy by vyšlo 10 kg na 510 Kč a použil bych to jako suchou směs na boilies s tím že bych tam přidal třeba trochu glutenu, potom vajíčka a tekutý složky, a jako krmný boilies by to mohlo být za tu cenu super. Vím že se prodávají suché směsi na to dělané, ale proč by nemohlo fungovat i tohle.? 😉

                                          #264932
                                          vena
                                          Účastník

                                            [quote=ešd post_id=13154 time=1584299215 user_id=2350]
                                            Zdravím všechny,
                                            dostal jsem nápad a nevím jestli to není hloupost. Jen mě zajímá váš názor na to, nebo to třeba už někdo dělal.
                                            Napadlo mě, že bych koupil method mix např. z Krmiva Hulín kdy by vyšlo 10 kg na 510 Kč a použil bych to jako suchou směs na boilies s tím že bych tam přidal třeba trochu glutenu, potom vajíčka a tekutý složky, a jako krmný boilies by to mohlo být za tu cenu super. Vím že se prodávají suché směsi na to dělané, ale proč by nemohlo fungovat i tohle.? 😉

                                            Ahoj,vyzkoušej si prvně na malém množství co dělá samotný method mix třeba na jedno vajíčko a pak jestli to bude držet,nebo nedržet bych přidával další složky. Jinak je to dost hrubě mleté,já to ještě doma přeženu přes šrotovník a semelu to na mouku. Jinak přidávám do toho i rybí moučky v určitých poměrech,tek.potravu a AK a esenci, a chytá to Ty naše šupináče. Ať se daří

                                          Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 981. až 1,000. (celkem z 1,072)
                                          • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.